Loading...
Bekleyin...


HDP'nin oylarının eridiği Güneydoğu şehri!


Haber7. com ekibi olarak olarak 24 Haziran seçimleri öncesi peygamberler şehri Şanlıurfa'da halk, STK, ve siyasi partilerin adaylarıyla bir dizi röportajlar gerçekleştirdik.

HDP'nin oylarının eridiği Güneydoğu şehri!
Bu içerik 784 kez okundu.
Loading...

24 Haziran'daki milletvekili genel seçimlerinde AK Parti Şanlıurfa'dan 14 ismi aday olarak gösterdi. 7 Haziran seçimlerinde 12 milletvekilinden 7’sini alan AK Parti, 1 Kasım genel seçimlerinden 12 vekilin 9’unu aldı. 24 Haziran seçimlerinde 14 adayı bulunan Şanlıurfa’da AK Parti’nin sandıklardan istediği sonucu alacağı görülüyor.

 

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a yüzde 68 oy veren, 16 Nisan referandumunda yüzde 70 ‘evet’ diyen Şanlıurfa, 24 Haziran seçimlerinde kendi rekorunu da kırmaya hazırlanıyor.

Şanlıurfa’da sıcaklıkların 40 dereceleri aştığı bu Ramazan ayında yoğun bir çalışma temposu içinden 13 ilçe 1411 mahallede gece gündüz demeden sahada olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Haber7’ye yerelde yaptıkları büyük projelerin genel seçimlere etkisini anlattı. Çiftçi  yaptıkları çalışmaları gören halkın günden güne HDP’den uzaklaştığını ve AK Parti’nin oylarının arttığını açıkladı.

HALK TEŞVİKLERDEN MEMNUN

Haber7 ekibi olarak İftar saati öncesi Şanlıurfa halkından seçimlerle ilgili görüşlerini aldık. Kendilerine mikrofon uzattığımız Şanlıurfa halkı, Ak Parti ile birlikte Şanlıurfa’da turizmin canlandığını, özellikle bölgenin geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığa büyük teşviklerin verildiğini, belediyenin çalışmalarından çok memnun olduklarını şehirde günden güne yaşam standartlarının arttığını bu nedenle oylarını AK Parti’ye vereceklerini belirtti.

SURİYELİ MÜLTECİLERLE BERABER İFTARI BEKLİYORLAR

Şanlıurfa sokaklarında bir araya geldiğimiz yerel halk ve Suriye'den gelen misafirler birlikte iftar saatini beklediklerini söyledi.

"ALLAH ERDOĞAN'I BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN"

Grubun içindeki İsmail amca, "Suriyeli kardeşlerimizin  Şanlıurfa'da misafir edilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Kardeşlerimiz diyoruz çünkü biz sınır şehri olarak çoğumuz akrabayız. Böyle bir felaket sizin kardeşinizin başına gelse aynı şeyi yapmaz mısınız? CHP'nin cumhurbaşkanı adayı çıkmış kapıyı kapatacağını söylüyor. Biz bu söylemden utanç duyduk. Allah Erdoğan'ı başımızdan eksik etmesin. O olmasa akrabalarımızın hali ne olurdu?" dedi.

"SAVAŞ BİTERSE TOPRAKLARIMIZA DÖNECEĞİZ"

Sohbete devam ettiğimiz Suriyeli Mahmud Mansour, ise "Türkiye ve Erdoğan olmasaydı Suriye'de savaşta ölenlerin sayısı iki katına çıkardı. Biz savaştan önce bile Suriye'de bu kadar rahat yaşam koşullarına sahip değildik. Çünkü Suriyeli Kürtlerin Suriye'de hiçbir yasal hakkı yoktu. Çocuklarımızın kimliği yoktu. Bugün Türkiye bize insan olduğumuzu hatırlattı. Tek temennimiz Suriye'de akan kanın artık durması. Eğer savaş biterse bir gün topraklarımıza dönüp gece gündüz Türkiye ve Erdoğan'a dua edeceğiz.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI NİHAT ÇİFTÇİ: HDP’NİN OYLARI ERİYOR

Çiftçi’nin açıklamalarından satırbaşları:

Şimdi tabi yerel olarak biz görevde olduğumuz her gün halkımız için çalışıyoruz. Halkımızla iç içeyiz. Şuanda da seçim çalışmalarından dolayı her gün bir ilçemizdeyiz. Çok güzel bir uyum, çok güzel bir çalışma temposu var. 1411 mahallede çalışmalarımız sürüyor. Tahlil olarak 10 gündür alandayız ama çok güzel bir tırmanış var. Bu güzel tırmanıştan sonra şunu söyleyebilirim ki bizim hedefimiz tüm milletvekillerini çıkarmaktır. Şanlıurfa’da inşallah 10 milletvekili alacağımız görülüyor. Ama bu tabi performansla 11 de olabilir.

24 Haziran’da HDP’nin oylarının düşeceği kanaatindeyim. Çünkü bizim yerelde yaptığımız büyük projeler halk tarafından büyük kabul görmüş durumda. Bakın bunu 16 Nisan’da gördük. 1 Kasım’da gördük. Biz parti olarak Şanlıurfa’da oylarımızı sürekli arttırıyoruz. Allah’ın izniyle 24  Haziran’da da oylarımızı arttıracağız. Nüfusumuz artmasına rağmen, göç almamıza rağmen biz oyumuzu sürekli yükseltirken HDP’nin oyunu sürekli düşürüyoruz. Yereldeki çalışma, Şanlıurfa’daki değişim ve dönüşüm, büyük projelerin devreye girmesi ve biz Şanlıurfa’nın 13 ilçesine çalışıyoruz. Bu hizmetlerin de yansımasını 24 Haziran’da göreceğiz. Biz partiyi bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Biz gücümüz genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve kadrosundan alıyoruz.

İbrahim Günay ve Serkan Üstüner'in haberi

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  ,HDP ,HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ,Recep Tayyip Erdoğan ,24 Haziran ,erken seçim

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Suya yüzde 50 indirim talebine ret
Suya yüzde 50 indirim talebine ret
Şahan Gökbakar, Eleştirilere Anayasa Paylaşımıyla Cevap Verdi
Şahan Gökbakar, Eleştirilere Anayasa Paylaşımıyla Cevap Verdi
Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda neler olur?
Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda neler olur?