Loading...
Bekleyin...


İşte özel Kandil planı! İran da harekete geçti


TSK, Afrin'den sonra PKK'nın ana üssünü de temizlemek için harekete geçti. K.Irak'a geçen Mehmetçik terör yuvası Kandil'in etrafını sardı ve adeta bir açık hava hapishanesi haline getiriyor. Tarihi harekat artık an meselesi...

İşte özel Kandil planı! İran da harekete geçti
Bu içerik 470 kez okundu.
Advert

Operasyon 3 aydır sürüyor ancak henüz büyük operasyon başlamadı. TSK adım adım büyük operasyonun hazırlıkları yapıyor.

GÖRÜLDÜĞÜ ANDA VURULUYOR

Operasyonun biraz zaman alacağını belirten uzmanlar ilk olarak Kandil'e giriş ve çıkışın yapıldığı tüm noktaların kapatılacağını ardından İHA'lar tarafından bölgenin 24 saat gözleneceğini ve hareket görüldüğü anda vurulacağını belirtiyor.

Terör örgütü PKK’nın merkez üssü Kandil’e yönelik operasyon hazırlıkları devam ederken, planlanan büyük operasyon öncesinde Kandil’in Kuzey bölgesindeki lojistik-eğitim ve siyasi kamplara yönelik kararlılık operasyonunda da ikinci aşamaya geçildi.

İlk aşamada Şemdinli hattı üzerinden 25 kilometre derinliğe inen Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK), örgütün en stratejik üssü Hakurke ve Kanireş bölgesini kontrol altına alarak “Kandil’e açılan kapı” olarak tanımlanan Berazgir Vadisi’ne dayandı. Kandil’e yönelik büyük operasyon öncesinde bölgeyi kuzeyden kuşatmaya çalışan TSK’nın, operasyonun ikinci aşamasında Hayat, Emas, Geli Lilkan, Lilkan Dağı, Şiladize, Sidekan ve Berazgir bölgesinde yoğunlaşacağı öğrenildi.

 

KANDİL'E ÖZEL PLAN

Kandil’e yönelik özel bir harekât planı devrede. Kandil savaş uçakları tarafından günlerce vurulacak, topçu atışıyla yumuşatılacak, böylece operasyona hazır hale getirilecek. 

Planlamasından icrasına kadar bu kez farklı bir operasyonla karşı karşıyayız.

1- Örgütün yönetildiği merkez olan, Kandil hedef alınıyor.

2- İlk aşamada Kandil ile Türkiye arasındaki bağlantı koparılıyor. PKK’nın Türkiye’ye geçiş yollarına üsler kurulup, geri tahkimat yapılıyor.

3- Büyük Kandil operasyonu Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında olduğu gibi iki aşamalı olarak planlanıyor. 

4- PKK’nın eğitim, haberleşme, karargâh ve mühimmat depolarının, sığınakların bulunduğu mevkiler günlerce sürecek olan hava operasyonları ile imha edilecek. Örgütün altyapısı imha edilecek.

5- Hava operasyonlarının ardından topçu ateşi desteğiyle kara harekâtının başlaması bekleniyor. Operasyon süresince ihtiyaç duyulduğu anda savaş uçakları ve topçu atışı ile operasyonel birliklere sürekli destek verilmesi planlanıyor.

600 KÖY PKK ETKİSİNDE

Kandil ve etrafında 600 köy bulunuyor. Bu köylerin neredeyse tamamı PKK'nın etkisi altında. Halihazırda TSK'nın girdiği 33 köyde yaşayan ve bir çok mezrada oturan sivil de TSK'nın bölgedeki harekatına destek veriyor. Köylüler PKK'lı teröristlerin kendilerine saklamaları için verdikleri silahları Mehmetçiğe teslim etmeye başladı.

TERÖR ÖRGÜTÜ GÜNEYE KAÇIYOR, ARŞİVİ KAÇIRIYORLAR

TSK’nın Kandil’in kuzeyinde operasyonları yoğunlaşırken, terör örgütün de üst düzey 14 yöneticisinin Kandil’deki stratejik noktalarından çıkıp 30 kilometre güneyindeki Hawraman bölgesinde yer alan “Serteki Bamo” dağlık bölgesine doğru kaçtıkları ve bu bölgede üslenme çalışmaları başlattıkları belirtiliyor. Kaletuka ve Barazgir bölgesindeki örgütün, 40 yıllık arşivini de bu bölgeye taşımaya hazırlandığı dile getiriliyor.

TÜRKİYE-ABD-İRAN-ERBİL-BAĞDAT İTTİFAKI

Operasyon ABD ile koordinasyon içinde yürütülecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da operasyona ilişkin açıklamasında, ”Türkiye, Irak yönetimi, Erbil ve ABD’den oluşan dörtlü ittifak söz konusu” dedi. Bu görüşmelerde İran ile ayrı bir temas söz konusu, çünkü İran olmadan operasyon eksik kalır.

İRAN'DA HAREKETE GEÇTİ

TSK’nın harekât yapacağı bazı alanlarında İran’ın denetim ve etkisi bulunuyor. TSK'nın operasyonu sonrası K.Irak'taki alandan kaçan teröristler Kandil Dağı'nın İran sınırları içinde kalan bölgelere kaçmaya çalışıyor. İran'la uzun süredir yürütülen kritik temaslar sonrası İran, “Kandil’e yakın bölge” olarak tanımlanan Hacı Omran bölgesinde PKK’lı teröristlerin bu bölgelerden sızmalarını önlemek üzere 63 önleyici gözlem noktası kurdu. Kandil’in İran yakasına da askeri yığınağa başladığı kaydediliyor. 

KANDİL BİTERSE PKK BİTER

30 yıldır Kandil'i yönetim üssü olarak kullanan teröristleri panik ve korku sardı. Çünkü PKK'nın Kandil'ten sökülüp atılmasıyla örgüte hem fiziki hem de psikolojik darbe vurulacak. Operasyonla beraber binlerce terörist etkisiz hale getirilecek ve terör üslerinde ne kadar silah ve mühimmat varsa imha edilecek.

KANDİL'DE KALICIYIZ 

Bu kez masada farklı bir Kandil planı var. Mehmetçik adım adım ilerlemeyi sürdürürken bir yandan da bölge üsler kuruluyor. Şu anda K.Irak'ta 11 üssümüz bulunuyor.  Kandil, PKK’dan temizlendikten sonra şimdiye kadar olandan farklı bir plan uygulanacak. PKK’nın tekrar dönmemesi için Kandil’e geçici üsler kurulacak. Böylece Kandil artık PKK’nın değil, TSK’nın üssü olacak. Başka bir deyişle Kandil’e dikilecek Türk bayrağı orada dalgalanmaya devam edecek.

TÜRKİYE KANDİL'E GİRER

Operasyonla ilgili açıklama yapan Eski Harp Akademileri Komutanı emekli Orgeneral Necati Özgen Türk Ordusu’nun Kandil’e girebileceğini, bunun için iyi bir planlama, ABD karşı dik duruş ve İran’la işbirliği yapılmasının faydalı olacağını söyledi. 

ÖzgenABD PKK’ya açıkça destek veriyor. Bunu defalarca gözlerimizle gördük. O dönemde Çekiç Güç uçakları ile sıkışan PKK’lılara yardım ettiler. Irak sınırı içinde de sürekli irtibat halindeler. Kandil bölgesi Amerikalıların denetiminde bir bölge. Bu nedenle Kandil’e operasyon yaparken ABD’ye karşı da kararlılık gerekiyor. Bu harekatta eğitilmiş askerler, komandolar ve özel harp birlikleri etkili sonuç alacaklardır. Bir de bu harekat iç politika malzemesi yapılmamalı ve tüm Türkiye Türk Ordusu’nun arkasında durmalıdır. Bunlar yapılırsa kesin sonuç alınır.” dedi.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  ,Kandil , Irak , kuzey , Kandil bölgesi , Türk Hava Kuvvetleri , Güncel

Reklam
Sende Yorumla...

loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bakan Kurum açıkladı: Faiz lobisine karşı kuruldu!
Bakan Kurum açıkladı: Faiz lobisine karşı kuruldu!
UEFA'dan F.Bahçe ve G.Saray kararı
UEFA'dan F.Bahçe ve G.Saray kararı
Melih Gökçek'ten hodri meydan: 'Var mı cesaretin?'
Melih Gökçek'ten hodri meydan: 'Var mı cesaretin?'