Loading...
Bekleyin...


ABD'yi ayağa kaldıran garip ses bildirimi


Çin'in güneyindeki Guangcou kentinde görev yapan ABD hükümeti personelinin garip ses duyduğu ve kulaklarında basınç hissettiğine ilişkin bildirimlerinin ardından Amerikalı bir sağlık ekibi, kentte çalışan daha fazla Amerikalıya sağlık kontrolü yapmak üzere görevlendirildi.

ABD'yi ayağa kaldıran garip ses bildirimi
Bu içerik 351 kez okundu.
Loading...

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Guangcou'daki ABD  hükümeti çalışanları ve ailelerinin sağlık taramasından geçtiği ve bazı hükümet  çalışanlarının, Küba'daki Amerikalı diplomatlardakine benzer şekilde  açıklanamayan sağlık sorunlarından etkilenmiş olabilecekleri endişesiyle ülkeden  tahliye edildiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, isteyen personel için  sağlık taramalarının devam ettiğini belirtti.

 

Sağlık taramasından geçen bazı kişilerin ABD'ye getirildiğini kaydeden  Nauert, söz konusu kişilerin sayısına ilişkin bilgi vermedi.

Semptomlar arasında baş dönmesi, baş ağrısı, kulak çınlaması,  yorgunluk, bilişsel rahatsızlıklar, kulak şikayetleri ve işitme zorluğu gibi  sorunlar olduğu ifade edildi.

Amerikalı sağlık ekibinin, söz konusu semptomların nedenini belirlemek  için değerlendirmelerde bulunmaya devam edeceği bilgisi paylaşıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying da olağan basın  toplantısında, ABD'nin, Pekin hükümetiyle konuyu resmi olarak gündeme  getirmediğini söyledi.

Hua, "ABD bizimle resmi olarak temasa geçerse Çin, ciddi ve sorumlu  şekilde gerekli soruşturmalara devam edecek ve ABD ile yakın iletişim ve iş  birliğini sürdürecek." dedi.

Nauert, geçen ay yazılı bir açıklama yaparak, Çin'in Guangcou kentinde  görev yapan Amerikalı bir diplomatın 2017 yılının son aylarında da aynı  şikayetlerde bulunduğunu bildirmişti.

Sağlık sorunları yaşayan diplomatın ABD'ye gittiği ve Çin'de bulunan  büyükelçilik ve konsolosluk görevlilerinin 23 Mayıs'ta, diplomatların benzer  sağlık sorunlarına ilişkin toplantı yaptıkları belirtilmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Guangcou'da görev yapan ABD hükümeti  personelinin garip sesve basınç hissettiğine ilişkin bildirimine dair herhangi  bir ipucu bulamadıklarını açıklamıştı.

Olay, Küba'daki ABD diplomatlarının yaşadığı benzer vakayı anımsatmıştı.

ABD'nin Havana'daki büyükelçiliğinde 2016-2017 yıllarında diplomatlar  ve aile fertlerinin aralarında bulunduğu 24 kişide, bir tür sonik saldırıdan  kaynaklandığı tahmin edilen işitme kaybı ile görsel ve bilişsel bazı  rahatsızlıklar görüldüğü öne sürülmüştü. ABD, olayın ardından ülkedeki personel  sayısını azaltma kararı almıştı.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  ,ABD Dışişleri Bakanlığı ,Guangcou , ABD ,Küba ,Heather Nauert

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Suya yüzde 50 indirim talebine ret
Suya yüzde 50 indirim talebine ret
Şahan Gökbakar, Eleştirilere Anayasa Paylaşımıyla Cevap Verdi
Şahan Gökbakar, Eleştirilere Anayasa Paylaşımıyla Cevap Verdi
Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda neler olur?
Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda neler olur?