Loading...
Bekleyin...
Advert


100 bin Euro için 71 kişinin ölmesini beklemiş


Avusturya'nın Slovakya ve Macaristan sınırına yakın Burgenland eyaletinde bir kamyonette 71 sığınmacının hayatını kaybettiği olayla ilgili davada, suç örgütü liderinin 100 bin avro için sığınmacıların ölümüne göz yumduğu ortaya çıktı.

100 bin Euro için 71 kişinin ölmesini beklemiş
Bu içerik 321 kez okundu.
Loading...

Macaristan'ın Kecskemet kentinde görülen, 11'i Bulgaristan, ikisi  Afganistan ve biri ise Bulgaristan-Lübnan çifte vatandaşlığına sahip 14 sanığın  yargılandığı davada savcı Gabor Schmidt, sanıkların 2015 yılı şubat ve ağustos  ayları arasında toplamda 31 seferde bin 200 kişiyi Batı Avrupa'ya yasa dışı  yollardan ulaştırdıklarını söyledi.

Savcı, 71 sığınmacının hayatını kaybetmesine neden olan suç örgütü  üyelerinin sığınmacıları başlangıçta 4-5 kişilik gruplar halinde ve 3 bin 500  Avro karşılığında Batı Avrupa'ya taşıdıklarını ama daha sonra daha fazla para  kazanma hırsı yüzünden daha kalabalık grupları taşımaya başladıklarını belirtti.

 

59'u erkek, 8'i kadın ve 4'ü çocuk 71 sığınmacının hayatını kaybettiği  kamyonetin insan taşımaya uygun olmadığının sanıklar tarafından da bilindiğine  dikkati çeken Schmidt, kamyonete tıkılan sığınmacıların hava almak için  bağırdığını, kamyonet sürücüsünün suç örgütü liderine sığınmacıların durumu ile  ilgili telefonda bilgi vermesine rağmen, örgüt liderinin, ''Eğer kargo hedefe  ulaşmazsa 100 bin avro kaybederim'' dediğini bildirdi.

"Ölüm kamyoneti" davasının hakimi Janos Jadi ise Macar Haber  Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, dava ile ilgili kararın bu ay içinde  verilmesinin beklendiğini söyledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Avusturya'nın Slovakya ve Macaristan sınırına yakın Burgenland  eyaletinde 27 Ağustos 2015'te, otobanda terk edilmiş bir kamyonetin içinde 71  sığınmacının cesedi bulunmuştu. Olayla ilgili Avusturya'da başlayan soruşturma,  Macar yetkililere devredilmişti.

Macaristan'da 21 Haziran 2017'de başlayan yargılanma sürecinde  savcılık olaya ilişkin 14 kişi hakkında "cinayet ve suç örgütü kurarak insan  kaçakçılığı yapmak" suçlamasında bulunmuş, polis tarafından bulunan kamyonetteki  Irak ve Afganistan vatandaşı 71 sığınmacının 1,5 saat içinde oksijen  yetersizliğinden hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Bu Habere Tepki VerEtiketler:  Batı Avrupa Macaristan Kecskemet Afganistan Bulgaristan Lübnan çifte vatandaşlık Gabor Schmidt Avusturya Slovakya

Loading...
Sende Yorumla...
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul'da korkutan yangın
İstanbul'da korkutan yangın
Yeni Zelanda'da camiye saldıran katil Erdoğan ve Türkleri de tehdit etmiş
Yeni Zelanda'da camiye saldıran katil Erdoğan ve Türkleri de tehdit etmiş
Kadroya Geçen Taşeronlara Terfi Müjdesi!
Kadroya Geçen Taşeronlara Terfi Müjdesi!