Loading...
Bekleyin...


Harekete geçen Rus birlikleri sınıra ulaştı


Muhaliflerle Rusya arasında varılan ateşkes mutabakatı sonrası, Rus askeri konvoyu Ürdün ile Suriye arasındaki Nassib Sınır Kapısı'na ulaştı.

Harekete geçen Rus birlikleri sınıra ulaştı
Bu içerik 118 kez okundu.
Loading...

Güney operasyon odası sözcülerinden Hüseyin Ebu Şeyma, bugün yaptığı  açıklamada, müzakerelerde Rus yetkililerle anlaşmaya varıldığını  söylemişti.  Ebu Şeyma, "Anlaşmaya göre muhalifler ağır silahlarını  teslim edecek. Rus askeri polisi Ürdün sınırından itibaren bölgeye aşamalı olarak  girecek. Anlaşmanın uygulanmaya başlamasıyla bölgeyi terk etmek isteyen  muhalifler, ailelerini yanlarına alarak çıkabilecek." demişti.

350 bini aşkın sivil yerinden oldu  

Rejim güçleri ve destekçileri, ülkenin güneybatısındaki Dera'da 10  Haziran'dan itibaren muhaliflerin elinde bazı noktaları ele geçirmiş, 20  Haziran'da da Rusya'nın hava saldırıları başlamıştı. 

Bölgedeki Sivil Savunma ekipleri, saldırılarda yerlerinden olan sivil  sayısının 350 bini aştığını bildirmişti. 

Dera ve Kuneytra, Astana süreci garantörleri Türkiye, İran ve  Rusya'nın Mayıs 2017'de oluşturduğu 4 gerginliği azaltma bölgesi içinde yer  alıyordu. 

Rusya, ABD ve Ürdün, 2 ay sonra Dera ve Kuneytra'yı özel bir anlaşma  kapsamına almıştı. Ardından ABD, bölgede desteklediği muhaliflere yardımlarını  kesmişti.Etiketler:  Muhalifler Rusya Suriye Ürdün

Loading...
Sende Yorumla...
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Torbadan müjde çıktı! Maaşları 2 bin TL artacak
Torbadan müjde çıktı! Maaşları 2 bin TL artacak
G.Antep'te bulunan enkazın ne olduğu ortaya çıktı
G.Antep'te bulunan enkazın ne olduğu ortaya çıktı