Loading...
Bekleyin...


Çipras'ın Erdoğan hazımsızlığı! Çizgiyi aştı


Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılan Dışişleri Eski Bakanı Milletvekili Dora Bakoyannis’e tepki gösterdi. Çipras'ın dışında batılı gazeteler ise, özellikle ekonomi ve Berat Albayrak üzerinden Türkiye'yi vurmaya kalktı.

Çipras'ın Erdoğan hazımsızlığı! Çizgiyi aştı
Bu içerik 533 kez okundu.
Loading...

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılan Dışişleri Eski Bakanı Milletvekili Dora Bakoyannis'e "Yunan hükümetine danışmadan katılması kabul edilmezdir" dedi.

Selanik'te açıklamalarda bulunan Yunan Başbakan, "2 Yunan subay Türkiye tarafından nedensiz ve aleyhlerinde herhangi bir suçlama yöneltilemeden 4 aydır hapiste tutuklu kaldıkları bir anda, ana muhalefet partisinin bazı yetkililerinin, Erdoğan'ın yemin törenine üstelik Yunan hükümetine danışmadan katılmaları kabul edilmezdir" açıklamasında bulundu. 

 

ABD VE İNGİLİZ MEDYASI BERAT ALBAYRAK ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU YAPTI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin ederek yeni 5 yıllık görev süresine başlaması ve ardından açıkladığı yeni kabine, İngiltere ve ABD gazetelerinde geniş yer buldu.

Gazeteler özellikle Türkiye ve Erdoğan'ı, Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması üzerinden vurmaya kalktı.

Türkiye'de dolar kurunun yükselmesini fırsat bilen batı medyası, yeni kabine açıklanır açıklanmaz Türkiye hakkında olumsuz yayınlar yaptı. Yabancı yatırımcıların alarmda olduğu propagandası yapan medya, yıllarca hor görüp sömürdükleri ülkelerin liderlerini küçük gören sözler sarf etti. 

İşte bazı İngiliz ve ABD'li medya kuruluşlarının haberlerinden kısa özetler;

BBC NEWS: AK SARAY

Türkiye yeni döneme daha güçlü ve daha sağlam adımlarla basabilmek için yönetim sistemini değiştirdi. Daha kararlı bir meclis ile daha sağlama bir yönetimi uyum içinde demokrasi ile harmanlayıp istikrarı vadeden yeni sistem, İngilizleri huzursuz etti.

BBC'nin canlı olarak takip gerçekleştirdiği Başkanlık yemin töreninde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden "AK Saray" diye bahsedildi.

Özellikle bir algı oluşturma ve tiye alma amacıyla yazılan bu başlıkta, hem törenden hem de yeni dönemdeki güçlü Türkiye'den Londra'nın rahatsızlık duyduğu açıkça görülebiliyor.

FİNANCİAL TİMES: YABANCI YATIRIMCILAR ALARMA GEÇTİ

İngiliz Financial Times gazetesi yatırımcıların, Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olmasını iyi karşılamayacağı yorumunu yaptı: "2004'te Erdoğan'ın kızıyla evlenen Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olması, Türkiye ekonomisinin sağlığı ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konularında endişeli olan yabancı yatırımcı ve uzmanları alarma geçirdi. Seçim kampanyası süresince Albayrak hükümeti düşürmek için dış güçler tarafından yapılan operasyon sonucu Türk Lirası'nın değer kaybettiği uyarısını yapıyordu. Yatırımcılar ise Türk Lirası'nın mevcut durumunun fazla ısınan ekonomi ve faiz oranlarının yeteri kadar yüksek olmaması sonucu olduğunu savunuyor" yazdı.

THE GUARDİAN: BATILILAR YOKTU

Guardian gazetesi ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreninde Batılı hiçbir büyük ülkenin üst düzey yetkilisininin olmamasını ön plana çıkardı: "Türkiye'nin parlamentoda muhafazakar ve İslami çizgideki AK Parti ile milliyetçi MHP çoğunluğu ile, dış politikada daha da artan milliyetçi bir yol izlemesi bekleniyor. Erdoğan son yıllarda Suriye'deki savaş, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği, insan hakları ihlalleri ve darbe girişimi sonrası Avrupa'nın desteğinin yetersiz olması gibi konular nedeniyle ABD ve AB ile stratejik müttefikleriyle çatışıyor. Bu değişimin bir sinyalinin de bugünkü yemin törenine katılan 22 ülke lideri arasında ABD, Almanya, Fransa ya da İngiltere gibi Batılı ülkelerin olmayışı."

THE TİMES: ERDOĞAN OTOKRATLAR ARASINA KATILDI

Times gazetesi de 24 Haziran seçimlerinin ardından Erdoğan'ın "otoriter devlet" liderlerinden tebrik telefonları aldığını ancak Batı'nın daha ilgisiz davrandığını yazdı: "Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin gibi otoriter liderler Erdoğan'ı aceleyle tebrik etti ancak Batı daha kayıtsız davrandı. Bu, yemin töreninin davetli listesine de yansıdı. Bulgaristan'ın Cumhurbaşkanı Radev törene katılan tek Avrupa Birliği üyesi ülke lideriydi. 2 yıl önceki darbe girişiminin ardından Türkiye'nin en güçlü Batılı müttefiki olan İngiltere de törene bakan göndermedi."

NEW YORK TİMES: BERAT ALBAYRAK'IN ATANMASI FİNANSÇILARI ENDİŞELENDİRDİ

Amerikan New York Times gazetesi de Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının finans marketlerini tedirgin ettiğini dile getiren New York Times haberine şöyle devam ediyor: "Hükümet, büyük altyapı projeleri için alınmış borç yükü altında. Bu projelerin çoğu Erdoğan ve müttefikleriyle bağı olan firmalarca yapılıyor. Türkiye'nin ekonomisi geçen yılki yüzde 7,4 büyüme oranıyla hâlâ en hızlı büyüyen ekonomilerden ancak Türk Lirası, yatırımcı ve kredi verenlerin endişelerinin bir yansıması olarak son zamanlarda değer kaybetti."

Gazete kabinedeki isimlerden yalnızca dördünün seçilmiş siyasiler olduğuna, geri kalanların bürokrat olduğuna dikkat çekiyor.

WASHINGTON POST: YENİ GÜÇLERLE KABİNEYİ AÇIKLADI

ABD’nin çok satan gazetelerinden Washington Post, "Erdoğan yeni güçleriyle birlikte kabineyi açıkladı" başlığını attı.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  ,Yunanistan , Başbakan , Alexis Çipras , Başkan Recep Tayyip Erdoğan

Loading...
Sende Yorumla...
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
19 Mayıs 1919’un 100. yılına özel logo hazırlandı
19 Mayıs 1919’un 100. yılına özel logo hazırlandı
Şehitlerimizin intikamı alındı! En az 20 terörist etkisiz...
Şehitlerimizin intikamı alındı! En az 20 terörist etkisiz...
TOKİ Projelerine Rekor Başvuru! TOKİ Kuraları Ne Zaman Çekilecek?
TOKİ Projelerine Rekor Başvuru! TOKİ Kuraları Ne Zaman Çekilecek?