Loading...
Bekleyin...


Milli jete ‘SÜPER’ başlangıç


F-16’ların yerini alacak savaş uçaklarının üretilmesi amaçlanan milli savaş jeti projesi için TUSAŞ bir dizi yatırım yapacak. Yatırımlar ‘süper teşvik’ kapsamına alınarak üç yıl içerisinde bitirilecek

Milli jete ‘SÜPER’ başlangıç
Bu içerik 212 kez okundu.
Loading...

Türkiye'nin kendi savaş uçağını üretmeyi hedeflediği Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'ne yönelik güçlü teşvik mekanizmaları hayata geçirilirken, Cumhurbaşkanlığı kabinesinin 100 günlük icraat programı kapsamında ön tasarım aşamasıyla birlikte proje takvimi başlayacak. Savunma SanayiiBaşkanlığı tarafından yürütülen projeyle Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor. Projede, gerçekleştirilen çalışmaların sonucunda, Türkiye'nin 5'inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alması hedefleniyor. Başkanlık proje için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile ana yüklenici sözleşmesi imzaladı. Şirket ise İngiliz BAE Systems ile MMU geliştirmesine yönelik işbirliğine gitti. İki şirket, uçağın geliştirme ve üretim sürecinin bir parçası olan ön tasarım aşamasında birlikte çalışacak. Ön tasarım aşamasında hava aracının yanı sıra mühendislik, teknoloji, test altyapılarının ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesi, muharip uçak tasarımına yönelik kabiliyet kazanılması amaçlanıyor.

SÜRE ÖNE ÇEKİLECEK

Projede, geçen süre içinde uçağın konsept tasarımı tamamlanırken, iki motorlu seçenekle yola devam etme kararı alındı. Radar, elektooptik ve bütünleşik işlemci alanlarında ASELSAN ve TÜBİTAKçalışmalara başladı. Bu çalışmalarla uçağın kritik bileşenlerinin yerli geliştirilmesi amaçlanıyor. Cumhurbaşkanlığı kabinesinin 100 günlük icraat programı kapsamında ön tasarımına geçilerek proje takvimi başlayacak. Söz konusu dönemin 4 yıl sürmesi öngörülürken TUSAŞ, insan kaynağı ve altyapı yatırımlarıyla bu süreyi 3 yıla çekmek için çaba gösteriyor.

ÜRETİM TESİSİ İÇİN 5.7 MİLYARLIK YATIRIM

TUSAŞ, ayrıca Milli Muharip Uçak Projesi'nin ön tasarım süreci ve üretim tesisine yönelik olarak bir dizi yatırım yapacak. Proje takvimi başlamadan MMU'ya yönelik yatırımların teşvikle güçlü şekilde desteklenmesine karar verildi. Projenin stratejik önemi, ülke sanayisi ve insan kaynağı gelişimine yapacağı katkı, sağlayacağı istihdam olanakları gibi faktörler dolayısıyla yapılacak yatırımlar "süper teşvik" olarak nitelendirilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında devlet yardımlarından yararlandırılacak. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Ankara'da kurulacak üretim tesisine 5.7 milyar liralık yatırım yapılacak. Proje Bazlı Teşvik Sistemi lansmanında ise ön tasarım faaliyetleri için 4.8 milyar liralık kaynak kullanılacağı belirtilmişti.

 

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Milli jet

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım