Loading...
Bekleyin...


Radyoterapi bölümü nedir? Radyoterapi taban puanları


Radyoterapi bölümü son günlerde en çok merak edilen iki yıllık bölümlerden oldu. Radyoterapi bölümünün ne olduğuna, iş imkanlarına ve müfredatına yönelik araştırma yapan çok sayıda öğrenci bir yandan da Radyoterapi taban ve tavan puanlarını sorguluyor. İşte, Radyoterapi bölümüne dair merak edilen tüm soruların yanıtı ve taban puanları hakkında bilgiler...

Radyoterapi bölümü nedir? Radyoterapi taban puanları
Bu içerik 753 kez okundu.
Loading...

Makine ve ekipmanların kontrolünü yaparak, maske, hasta pozisyon kalıbı, kurşun blok, hastayı tedavi ve simülasyona hazırlama işlemleriyle, ışın tedavisi ve simülasyon yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli radyoterapi teknikeri yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Kurşun blok yapma, hastayı tedavi ve simülasyona hazırlama, ışın tedavisi ve simülasyon yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Radyoterapi teknikeri, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanı etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak, yetki alanındaki görev ve işlemleri yerine getirir.

Önceki yıllarda, radyoterapi bölümlerinde işe başlayan kişiler yalnızca, hizmet içi kurslarında ve iş başında eğitilerek radyoterapi teknikeri olarak istihdam edilmekteydiler. Radyoterapi uygulamalarında kullanılan araç ve gereçler sayı ve nitelik bakımından oldukça yetersizdi. Zamanla, teknolojik gelişmelere paralel olarak, radyoterapi uygulamalarında kullanılan araç ve gereçlerin niteliklerinde önemli iyileşmeler sağlanmıştır. Kullanılmakta olan araç ve gereçlerin özellikle radyoaktif etkileri bir ölçüde kontrol altına alınmış olmasına karşın, çalışma şartları, meslek elemanları üzerinde hala önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Günümüzde meslek elemanları, örgün öğretim kurumlarında almış oldukları meslek eğitiminin yanısıra, işbaşı ve meslek içi eğitim kursları yoluyla eğitim düzeylerini geliştirebilmektedirler. Radyoterapi alanında kullanılmakta olan makineler ve ekipman büyük ölçüde ithal ürünlerdir. Dolayısı ile kullanılmakta olan makineler ve ekipman Avrupa standartları düzeyindedir. Diğer taraftan, radyoterapi hizmetlerinde kullanılmakta olan araçlar ve ekipmandaki hızlı gelişmeler, meslek elemanlarının her geçen gün daha fazla bilgi sahibi olmalarını zorunlu kılmaktadır.

Radyoterapi teknikerleri, radyoterapi uzmanları ve/veya radyasyon fizikçisi ile birlikte bir ekip halinde hazırlık ve tedavi hizmetlerini gerçekleştirmektedirler. Radyoterapi uygulamaları genellikle, üniversite ve devlet hastanelerinin ilgili bölümlerinde gerçekleştirilmekte ve özel hastanelerde radyoterapiye ilişkin bölümler de yaygın olarak bulunmaktadır. Dolayısı ile meslek elemanlarının istihdam alanları yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  ,Radyoterapi bölümü nedir ,Radyoterapi taban puanları

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Suya yüzde 50 indirim talebine ret
Suya yüzde 50 indirim talebine ret
Şahan Gökbakar, Eleştirilere Anayasa Paylaşımıyla Cevap Verdi
Şahan Gökbakar, Eleştirilere Anayasa Paylaşımıyla Cevap Verdi
Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda neler olur?
Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda neler olur?