Loading...
Bekleyin...


Rusya İdlib'e neden saldırdı? İşte gerçek


Rus uçakları İdlib’i bombaladı. Peki bu saldırı beklenen geniş kapsamlı saldırının habercisi mi? 724HaberAl.com, Rusya'nın gerçekleştirdiği hava saldırısını değerlendirdi.

Rusya İdlib'e neden saldırdı? İşte gerçek
Bu içerik 154 kez okundu.
Loading...

Rus uçakları İdlib’i bombaladı. Peki bu saldırı beklenen geniş kapsamlı saldırının habercisi mi?

 

İdlib’te ciddi bir kriz yaşanabilir. Çünkü en az 3 milyon sivil var.

İdlib geniş bir bölge. Suriyeli muhaliflerin son kalesi konumunda. Muhaliflerin kontrolündeki bu bölgelerde yaklaşık 10 bin civarında El Kaide uzantılı terör unsurları da sızmış durumda.

Rus savaş uçakları İdlib'i vurdu!

Rusya’nın bu sabahki İdlib saldırısına gerekçesi El Kaide uzantılı teröristlerin varlığı.
Ruslar bu operasyonu gerçekleştirmeden bir süre önce Lazkiye’deki bir Rus birliğinin saldırıya uğradığı iddia edilmişti. Söz konusu saldırı silahlı 5 drone ile gerçekleştirilmiş. Ve bu saldırıda 3 Rus askerinin öldüğü 9 askerin ise yaralandığı öne sürüldü.

Ruslar o olayın sabahında İdlib’te Cisreşşuhur başta olmak üzere bir çok noktayı bombaladı. Bu bombalama Lazkiye’deki drone saldırısına bir reaksiyon olabilir.

Bunun dışında ABD Başkanı Donald Trump’ın dün geceki sosyal medya paylaşımı da dikkat çekiciydi. Trump daha önce hakaret ettiği Beşar Esed’den "Suriye Devlet Başkanı" diye bahsetti.

Rusya ve İran’ı uyardı, "İdlib’te saldırılara müsaade etmeyin" dedi.

Rus bombardımanının Trump’ın bu ikazından saatler sonra gelmesi de ilginç.

İdlib’e yönelik geniş çaplı saldırıyı konuşurken böyle bir operasyon sadece Ruslarla sınırlı değil.

Ruslarla birlikte İran da cephede. İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif dün Şam’daydı.

Cuma günü ise Tahran’da İdlib zirvesi var. Başkan Erdoğan’ın da katılacağı o zirvede İdlib için çözüm önerileri masaya yatıralacak.

Çözüm aslında belli. İdlib’te herkesin ortak gerekçesi El Kaide uzantılı teröristler.
İdlib karmaşık silahlı yapıları bünyesinde bulunduruyor olmasından dolayı kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir yer gibi görünüyor. Ama ortada bir de istihbarat denen bir şey var. İstihbarat paylaşımlarıyla İdlib’teki teröristlerin ayıklanmasının önü açılabilir. Bu da sınırlı bir operasyonla İdlib’in terörden temizlenmesini beraberinde getirebilir.

Bu zor bir süreç. Ancak Türkiye’nin de önemli bir güç olduğu gerçek. Türkiye’nin İdlib’te askeri var. Masada da ciddi bir diplomasi tecrübesine sahip. Krizin çözümü için Rusları da İranlıları da olası katliamlara yol açacak şekilde saldırgan olmaktan caydırabilecek argümanlar Türkiye’nin elinde var.

Dışardan kışkırtıcı bir müdahale ya da provokasyonlar da gelebilir. Bu tür eylemlere karşı da dikkatli ve sağ duyulu olmak gerek.

Sonuçta kıra döke de olsa İdlib’teki 3 milyon sivilin hayatını tehlikeye atacak cinsten bir katliam operasyonu son tahlilde kimsenin işine yaramayacaktır.

Üstelik aşırı bir göç akını Batı için de riskli bulunuyor ve böyle bir olasılık bir çok dengeyi bozabilir. Bu durumda Rusya da İran da sürecin sonunda zarar görebilir.

Taha Dağlı - Haber7

Bu Habere Tepki VerEtiketler:  İdlib Çin Al-Watan Suriye Qi Qianjin Pekin Şam Büyükelçisi Esed rejimi Wong Roy Chang Rusya

Loading...
Sende Yorumla...
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İncir çekirdeği yağının faydaları nelerdir?
İncir çekirdeği yağının faydaları nelerdir?
Kolay doğum yapmak için mucize meyve!
Kolay doğum yapmak için mucize meyve!