Loading...
Bekleyin...


Tarihi Soçi Kararı Sonrası Haberciler İdlib'e Girdi!


Dünyanın gözü ve kulağının olduğu HTŞ'nin ( Heyeti Tahrir Şam) kontrolünde olan, Esed ve Rus kuvvetlerinin Halep ve Guta'ya yaptığı yoğun bombardıman sonrası nüfusu 4 milyona yaklaşan İdlib artık derin bir nefes aldı.

Tarihi Soçi Kararı Sonrası Haberciler İdlib'e Girdi!
Bu içerik 189 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Putin Soçi'de İdlib için tarihi bir karara imza attı. Alınan kararla İdlib'te 15-20 km genişliğinde silahtan arındırılmış bölge oluşturulacak. Türk ve Rus askeri bu bölgede devriye gezecek.

Türkiye'nin  yoğun diplomasi trafiği sayesinde Rusya'nin İdlib hava saldırısı önlendi ve ateşkes sağlandı. Haber7.com editörlerinden İbrahim Günay ve Serkan Üstüner zorlu şartlar altında İdlib'e girdi ve Soçi zirvesi sonrası alınan kararları halka sordu. 

"REİS ERDOĞAN OLMASA HEPİMİZ ÖLECEKTİK"

Haber7 olarak şehrin kalbinin attığı çarşı merkezindeydik. Mikrofon uzattığımız ilk vatandaş, " Bizler ölümü beklerken Emiril Müminin Erdoğan yine bizleri yalnız bırakmadı. Biz alınan bu karardan çok memnunuz. Eğer reis Erdoğan olmasaydı bizler zalim Esed ve Rusya'nın bombaları altında can verecektik ya da şehrimizi terk etmek zorunda kalacaktık."

TÜRK ASKERİ BİZİ KURTARSIN

Şehirde görüntü aldığımızı gören idlibli diğer bir vatandaş yanımıza geldi ve şu ifadeleri kullandı " Allah siz Türklerden ve başkan Erdoğan'dan binlerce kez razı olsun. Dün alınan karar sonrası idlib halkı olarak bu sevinci sabaha kadar sokaklarda kutladık. Komşularımın arasında da olduğu 40 bin insan şehir bombalanacak diye burayı terk etmişti. Dünden itibaren şehre geri gelmeye başladılar. Bizim tek isteğimiz: Bir gün Türk askerinin buraya gelip bizi tüm zalimlerin elinden kurtarmasını bekliyoruz. Halimizi görüyorsunuz her şeyden mahrumuz. Çocuklar eğitim alamıyor, bizler çalışıp evimize ekmek götüremiyoruz." 

ŞAVAŞIN EN ACI YÜZÜ

İdlib sokaklarında gezmeye devam ederken şehrin yıkik binaları hemen dikkatimizi çekiyor. Şiddetli çatışmaların yaşandığı kentte halkın tek isteği artık normal yaşama dönmek. 7 yıldır süren bu savaşın bir an önce sona ermesini isteyen vatandaşlar Soçi'de alınan bu karar herkes için bir umut ışığı oldu. 

Çarşı merkezinde görüştüğümüz esnaf " Biz atadan dededen tüccarız. Ama savaş sonrasında hiç kimse ticaret yapamaz hale geldi. Daha önce üç dükkanımda onlarca kişi çalışırken şimdi görüyorsun bu parayla kendime bile bakamıyorum."

KAYNAK: HABER7

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  ,Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov , Kuzey Kore , ABD , Dünya ,Cumhurbaşkanı Erdoğan ,Heyeti Tahrir Şam ,HTŞ ,Rus kuvvetleri ,Halep ,Guta ,Esed ,İdlib

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bakan Kurum açıkladı: Faiz lobisine karşı kuruldu!
Bakan Kurum açıkladı: Faiz lobisine karşı kuruldu!
UEFA'dan F.Bahçe ve G.Saray kararı
UEFA'dan F.Bahçe ve G.Saray kararı
Melih Gökçek'ten hodri meydan: 'Var mı cesaretin?'
Melih Gökçek'ten hodri meydan: 'Var mı cesaretin?'