Loading...
Bekleyin...


Merkel bunu nadir yapıyor! Almanya ayakta


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildikten sonra ilk devlet ziyaretini yapacağı Almanya'da da ziyarete ilişkin detaylar kamuoyunda yakından takip ediliyor.

Merkel bunu nadir yapıyor! Almanya ayakta
Bu içerik 307 kez okundu.
Loading...

Erdoğan’ın perşembe günü başlayacak ziyareti, Alman kamuoyunun son günlerdeki en önemli gündem maddesini oluşturuyor.

Devlet ziyareti öncesi medya kuruluşları, program ile ilgili en küçük detayı ve değişikliği son dakika olarak duyuruyor.

 

Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek isteyen Almanya, Erdoğan'ın ziyaretine en iyi şekilde hazırlanabilmek için haftalardır yoğun hazırlıklar yapıyor. 

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in Ofisi, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve diğer bakanlıklar arasında ziyarete ilişkin yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

Almanya'nın devlet nezdinde ziyaretler için yaptığı hazırlıklar, cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk devlet ziyaretini bu ülkeye yapacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişine verdiği öneme işaret ediyor. 

Geçmişte dışişleri bakanlığı da yapan Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in Türkiye'ye olan ilgisi ve ülkesinde yaşayan Türklerle sürekli bir araya gelerek istişarelerde bulunması, iki ülke ilişkilerine verilen önemi gösteriyor.

ERDOĞAN-MERKEL KAHVALTISI TÜRKİYE'YE VERİLEN ÖNEMİN GÖSTERGESİ

Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Merkel'in cuma günü yapılacak resmi görüşme ve ortak basın toplantısına ek olarak Erdoğan ile cumartesi günü ucu açık kahvaltıda bir araya gelecek olması, Türkiye'ye ve liderine gösterdiği özel ilginin göstergesi. 

Bazı ziyaretlere daha fazla önem verdiği bilinen Merkel'in resmi görüşmelerinin dışında misafir liderle tekrar ve özel olarak bir araya gelmesi nadiren rastlanan bir durum.

Başbakan Merkel'in özellikle Türkiye'den bahsederken kelimeleri özenle seçmesi dikkati çekiyor. 

Siyasi kariyerinin dönüm noktalarından biri olan AB-Türkiye sığınmacı mutabakatını sürekli övmesi ve Türkiye'nin 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapmasının takdire şayan olduğunu sıklıkla dile getirmesi, Merkel'in Erdoğan'ın ziyaretine verdiği önemin işaretlerinden biri olarak değerlendiriliyor. 

ABD VE İSRAİL LİDERLERİ GİBİ KORUNACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti için başkent Berlin'de de hazırlıklar tamamlanmak üzere. 

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail başbakanları için uygulanan yüksek güvenlik önlemlerinin Erdoğan için uygulanacak olması dikkati çekiyor.

Erdoğan'ın ziyareti boyunca toplam 5 bin polisin görev yapacağı, bunun için Berlin'in komşu eyaletlerinden destek alınacağı belirtildi.

Erdoğan ve beraberindeki heyetin kaldığı otele giriş çıkışlar, polis tarafından kontrol edilecek. Otelin çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, çevrede adeta kuş uçurtmayacak. 

ZİYARETİ TAKİP EDECEK GAZETECİLER İÇİN ÖZEL AKREDİTASYON

Programları izlemek için Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına yıllık akreditesi olan gazetecilerin bu akreditasyonları geçerli olmayacak. Bu nedenle Alman Basın Enformasyon Dairesi ayrı bir akredite süreci işleterek müracaatları tekrar özenle topladı.

Diğer uygulamalardan farklı olarak Erdoğan'ı izlemek isteyen gazeteci ve foto muhabirlerinin, ziyaretin her bölümü için ayrıca isim bildirmeleri gerekiyor.

ALMAN MEDYASININ RESMİ YEMEK ALGISI

Öte yandan ziyaretin mahiyetinden farklı yerlere odaklanan Alman medyasının algı çalışmaları da sürüyor. 

Alman medyası, bu çerçevede Başbakan Merkel'in Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Bellevue Sarayı'nda Erdoğan onuruna vereceği resmi akşam yemeğine katılmayacak olmasından algı oluşturma çabası içerisine girdi. Oysa Merkel'in Bellevue Sarayı'nda bu tür yemeklere bir süredir katılmadığı kamuoyu tarafından biliniyor.


Merkel, 2017'de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping adına verilen davete de katılmamıştı. Merkel'in, hem New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu oturumlarına hem de cumhurbaşkanının verdiği resmi yemeklere pek katılmadığı biliniyor.

KÖLN TARİHİ GÜNLERİNDEN BİRİSİNİ YAŞAYACAYAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Eylül'de açılışını yapacağı DİTİB Köln Merkez Camisi nedeniyle Köln'de tarihi günlerden biri yaşanacak. 

Açılışı yapılacak cami, Köln kentinin sembolü olan Dom Katedrali'nin yanında kentin yeni sembollerinden biri olacak. 

ERDOĞAN'IN ALMANYA PROGRAMI DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın akşam başlayacak Almanya ziyareti öğlene alındı. 3 salondaki toplantıya Berlin hükümetinden izin çıkmadı. Erdoğan Türk iş adamları ve toplum temsilcileriyle Adlon Otel'de buluşacak. 

KAYNAK: AA

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan #Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi #Almanya #Frank Walter Steinmeier #Merkel #Donald Trump #Alman Basın Enformasyon Dairesi #Şi Cinping #Çin #DİTİB Köln Merkez Camisi #Dom Katedrali

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
O ilde korkutan deprem! Peş peşe sarsıntılar sürüyor... Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi...
O ilde korkutan deprem! Peş peşe sarsıntılar sürüyor... Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi...
Bursa'da 20 bin liralık soygunun altından kasiyer çıktı
Bursa'da 20 bin liralık soygunun altından kasiyer çıktı
Rusya ile Suudi Arabistan S-400 için görüşüyor
Rusya ile Suudi Arabistan S-400 için görüşüyor