Loading...
Bekleyin...


Türkiye ve Rusya’nın planı işlemeye başladı


Dünyanın ‘yüzyılın insani felaketinin’ yaşanmasından endişe ettiği İdlib’de, Türkiye’nin girişimleriyle Soçi’de varılan plan işlemeye başladı. Muhalifler, silahsızlandırılmış bölgeden çekiliyor.

Türkiye ve Rusya’nın planı işlemeye başladı
Bu içerik 249 kez okundu.
Loading...

Birleşmiş Milletler'in "Yüzyılın insani felaketi yaşanabilir" uyarısında bulunduğu, uluslararası camianın ise herhangi bir çözüm üretme başarısını gösteremediği Suriye'nin İdlib vilayetinde, Türkiye'nin girişimleriyle masaya konan plan sahada da uygulanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, 17 Eylül tarihinde Rusya'nın Soçi kentinde bir araya gelerek belirlediği İdlib'deki 'silahsızlandırılmış bölge'den çekilmeler başladı.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre Feylak el-Şam adlı muhalif grup belirlenen bölgeden çekilmeye başladı. Söz konusu bölgeden ağır silahlarını ve militanlarını çeken Feylak el-Şam'ın, anlaşmayı uygulayan ilk grup olarak öne çıktığı öğrenildi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Rami Abdurrahman, grubun Halep'in güneyinde güney eteklerinde İdlib sınırındaki kuvvetlerini bölgeden sevk ettiğini duyurdu.

 

Büyük bir kısmı savaş bölgelerinden kaçıp gelmiş ya da sürülmüş kişilerden oluşan 3 milyon sivilin yaşadığı ve İran ile Rusya'nın desteğini alan Şam rejiminin operasyonuyla karşı karşıya kalan İdlib konusunda Ankara ile Moskova mutabakata varmıştı. Soçi'de tasarlanan plan dahilinde Şam rejimi ordusu ile muhalifler arasında 15-20 kilometrelik silahsızlandırılmış bölge oluşturulması, ekim ayının ortasına kadar bu bölgenin ağır silahlardan arındırılması ve yıl sonuna dek bölgedeki önemli otoyolların güvenliğinin sağlanması gibi hedefler ortaya konmuştu.

ÇOCUK OLMADAN BÜYÜYORLAR

Bugün 1 Ekim Dünya Çocuk Günü... İdlib bölgesinde 1 milyondan fazla çocuk rejimin ve destekçilerinin saldırılarının neden olduğu yoksulluk, sağlık, güvenlik ve eğitim imkanlarının yetersizliği gibi sorunlarla mücadele ediyor. Türkiye-Suriye sınır hattında Atme kamplar bölgesindeki çadırlar sınıflara dönüştürüldü. Bu çadır kentlere Türkiye de destek vererek çocukların eğitim alması sağlanıyor.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Birleşmiş Milletler #BM #Filistin #İsrail #BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım