Loading...
Bekleyin...
Loading...


Türkiye ve Rusya’nın planı işlemeye başladı


Dünyanın ‘yüzyılın insani felaketinin’ yaşanmasından endişe ettiği İdlib’de, Türkiye’nin girişimleriyle Soçi’de varılan plan işlemeye başladı. Muhalifler, silahsızlandırılmış bölgeden çekiliyor.

Türkiye ve Rusya’nın planı işlemeye başladı


loading...


Loading...

Birleşmiş Milletler'in "Yüzyılın insani felaketi yaşanabilir" uyarısında bulunduğu, uluslararası camianın ise herhangi bir çözüm üretme başarısını gösteremediği Suriye'nin İdlib vilayetinde, Türkiye'nin girişimleriyle masaya konan plan sahada da uygulanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, 17 Eylül tarihinde Rusya'nın Soçi kentinde bir araya gelerek belirlediği İdlib'deki 'silahsızlandırılmış bölge'den çekilmeler başladı.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre Feylak el-Şam adlı muhalif grup belirlenen bölgeden çekilmeye başladı. Söz konusu bölgeden ağır silahlarını ve militanlarını çeken Feylak el-Şam'ın, anlaşmayı uygulayan ilk grup olarak öne çıktığı öğrenildi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Rami Abdurrahman, grubun Halep'in güneyinde güney eteklerinde İdlib sınırındaki kuvvetlerini bölgeden sevk ettiğini duyurdu.

 

Büyük bir kısmı savaş bölgelerinden kaçıp gelmiş ya da sürülmüş kişilerden oluşan 3 milyon sivilin yaşadığı ve İran ile Rusya'nın desteğini alan Şam rejiminin operasyonuyla karşı karşıya kalan İdlib konusunda Ankara ile Moskova mutabakata varmıştı. Soçi'de tasarlanan plan dahilinde Şam rejimi ordusu ile muhalifler arasında 15-20 kilometrelik silahsızlandırılmış bölge oluşturulması, ekim ayının ortasına kadar bu bölgenin ağır silahlardan arındırılması ve yıl sonuna dek bölgedeki önemli otoyolların güvenliğinin sağlanması gibi hedefler ortaya konmuştu.

ÇOCUK OLMADAN BÜYÜYORLAR

Bugün 1 Ekim Dünya Çocuk Günü... İdlib bölgesinde 1 milyondan fazla çocuk rejimin ve destekçilerinin saldırılarının neden olduğu yoksulluk, sağlık, güvenlik ve eğitim imkanlarının yetersizliği gibi sorunlarla mücadele ediyor. Türkiye-Suriye sınır hattında Atme kamplar bölgesindeki çadırlar sınıflara dönüştürüldü. Bu çadır kentlere Türkiye de destek vererek çocukların eğitim alması sağlanıyor.

Bu Habere Tepki Ver


Etiketler:  #Birleşmiş Milletler #BM #Filistin #İsrail #BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği

Loading...
Okuyucu Yorumları
Diğer Yorumları Gör

  Diğer Haberler
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ayasofya kararı sonrası çılgına döndüler! İlk tepki Rus Ortodoks Kilisesi'nden geldi
Ayasofya kararı sonrası çılgına döndüler! İlk tepki Rus Ortodoks Kilisesi'nden geldi
Son dakika: Ayasofya kararı sonrası ilk tepkiler!
Son dakika: Ayasofya kararı sonrası ilk tepkiler!
Ülkeler peş peşe açıklıyor! Koronavirüs salgınında kabus gerçek oldu
Ülkeler peş peşe açıklıyor! Koronavirüs salgınında kabus gerçek oldu
Sistem : TurkaSoft.Com News v7.0