Loading...
Bekleyin...


500 milyar dolarlık sefere büyük destek


Ticaret Bakanlığı ihracata büyük destek için kolları sıvadı. Eximbank yılsonuna kadar finansman desteğini yüzde 17 artırarak 11 bin ihracatçıya 46 milyar dolarlık destek sağlayacak.

500 milyar dolarlık sefere büyük destek
Bu içerik 298 kez okundu.
Loading...

Hükümet, Türkiye'nin küresel ticaretten aldığı payı artırmak ve 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için destek paketini yaşama geçirdi. Nakdi, ihracat kredi sigortası ve garanti imkânlarını geliştirerek, şube sayısını artıracak olan Eximbank yıl sonuna kadar finansman desteğini yüzde 17 artırarak 11 bin ihracatçıya 46 milyar dolarlık destek sağlayacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bugün itibariyle Türk Eximbank'ın destek verdiği ihracatçı sayısının 10 bini geçtiğini belirterek, "Yıl sonuna kadar 11 bin ihracatçıya finansman desteği vermeyi hedefliyoruz. Kredi desteğinin yanı sıra sigorta desteği de veriliyor. Türkiye'nin ihracatla büyüme hedefine Türk Eximbank eliyle daha güçlü destek vereceğiz" dedi.

İHRACATA DESTEK PAKETİ

Yeni Ekonomi Programı kapsamında ihracatı desteklemek için Eximbank'ın öz kaynakları daha da güçlendirilecek ve şube sayısı artırılacak. Ticaret Bakanı Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat programı kapsamında Eximbank'ın müşteri sayısı ve KOBİ'lerin toplam payının artırılmasının yer aldığını hatırlattı. Bu kapsamda yoğun çalışmalar yürüten Türk Eximbank'ın hizmet verdiği ihracatçı sayısının 10 bini geçtiğine dikkati çeken Bakan Pekcan, "Bankanın hizmet verdiği ihracatçı sayısı 2017'den bugüne kadar yüzde 35 artarak, 7 bin 700'den 10 bin 379'a yükseldi" diye konuştu.

KOBİ'NİN PAYI YÜZDE 68'E ÇIKACAK

 

Bakan Pekcan yılsonuna kadar 11 bin ihracatçıya finansman desteği vermeyi hedeflediklerini belirterek, "KOBİ'lerimiz Eximbank imkânlarından daha fazla yararlanacak. Geçen yıl bankanın imkânlarından yararlanan KOBİ'lerin oranı yüzde 53'ten yüzde 64.2 çıkarak 6 bin 726'ya yükseldi. Hedefimiz yüzde 68'e çıkarmak. Bunda bankanın TL kaynaklarını sadece KOBİ'lere kazandırmaya başlamasının önemli payı bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Hükümet # Türkiye #küresel ticaret #ihracat #Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
2019 LGS tercih robotu aktif: MEB LGS tercih işlemi nasıl yapılır?
2019 LGS tercih robotu aktif: MEB LGS tercih işlemi nasıl yapılır?
Bahçeli'den erken seçim açıklaması
Bahçeli'den erken seçim açıklaması
Manisa'da feci kaza: Otomobil kağıt gibi ezildi!
Manisa'da feci kaza: Otomobil kağıt gibi ezildi!