Loading...
Bekleyin...


Dünyada bir ilk! İstanbul'un sanal koruyucuları


3 Ekim'de büyük bir katılım ile galası yapılan ''İstanbul Muhafızları: Ab-ı Hayat Çeşmesi'' adlı sinema filmi bugün vizyona girdi.

Dünyada bir ilk! İstanbul'un sanal koruyucuları
Bu içerik 967 kez okundu.
Loading...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. ve Neher Prodüksiyon ortak yapımı ile beyazperdeye aktarılan "İstanbul Muhafızları: Ab-ı Hayat Çeşmesi" adlı film, 3 Ekim'de Kanyon'da düzenlenen galada ilk kez izleyici ile buluştu.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ile birlikte Neher Prodüksiyon adına filmin ortak yapımcılığını üstlenen Ammar Gündüz Haber 7'ye özel açıklamalarda bulundu. 

Gündüz'ün açıklamaları şu şekilde;

Önemli bir iş yaptığımıza inanıyorum ben. En azından çocuklarımız için çocuklarımızı eğitebilmek ve tarihi mekanları öğretebilmek için. Onlara olan ilgilerini uyandırabilmek için önemli bir iş yaptığımıza inanıyorum.

Ve çok ciddi bir emek vardı projede. 8 aylık bir çekim 11 aylık bir animasyon süreci. Çok yoğun ve çok zor geçti. Animasyon işleri biraz da böyledir. Çok fazla emek gerektirir. Ama en nihayetinde bir sene içerisinde filmi tamamlamış olduk. Animasyon zor bir yapım olduğu için genellikle biz yapımcıların kaçtığı bir şey. Normal sinema filmi 6-8 haftada çekilir 1 ayda postu çekilir. Ve bunun karşılığını beklersiniz. Ama animasyonlarda çekimi yaparsınız sonra bir sene animasyonu sürüyor ve bir sene sonra vizyona girebiliyor. Bu yüzden animasyon işini biraz daha idealist yaklaşmak gerekir. O yüzden hani zor oldu çok fazla tercih edilen bir alan değil ama güzel oldu.  

''DÜNYADA BİR İLK''

Bu şimdiye kadar yapılmış beşinci hibrit iş. Bizim daha önce, ''Nane ile Limon: Kayıp Zaman Yolcusu'' diye bir sinema filmimiz vardı. Yine hibrit bir iş olarak yapmıştık. Hem animasyon hem gerçek çekim karışık. Yani beş filmden ilk biriyiz şu an. Tabi ki de devamını getirmek istiyoruz. Çünkü İstanbul Muhafızları çok sevilen bir marka. Çok sevilen bir çizgi dizi serisi. Sinema filminin de böyle farklı bir çalışma ile olması gerçek çekim İstanbul'daki gerçek mekanları kullanıp animasyonu üzerine yerleştiriyor olmamız daha fazla ilgi çekti.

"İstanbul Muhafızları: Ab-ı Hayat Çeşmesi"nin diğer bütün filmlerden ayıran bir özelliği var; ilk defa ''Yerebatan Sarnıcı''nda çekim yapıldı. Yerebatan Sarnıcı daha önce Hollywood tarafından da istenen ''İnferno'' gibi büyük yapımlar tarafından çekim yapılmak istenen bir yerdi. İlk ve tek İstanbul muhafızlarında çekimin yapılıp sahnesinin kullanılması Türkiye’de değil dünya da bir ilk. O yüzden çok önemliydi. 

'''İSTANBUL KÜLTÜR AŞ' ÇOK BÜYÜK RİSK ALDI''

Bütün bunların hepsini yapabilmek için çok ciddi destekler gerekiyor. Küçümsendiği için ciddiye alınmadığı için daha basite indirgeniyor. Ama mesela bize destek veren aynı zaman yapım ortağımız olan İstanbul Kültür AŞ bu anlamda inanılmaz bir risk aldı. Onlar bize bu fırsatı tanımamış olsalardı biz böyle bir işin altına giremezdik.

BUGÜN VİZYONA GİRDİ

İstanbul'un tarihi ve kültürel mekânlarında çekimlerin ve animasyon aşamasının yaklaşık bir yılda tamamlandığı film bugün vizyona girdi. Aksiyon ve macera türündeki filmin çekimleri Hidiv Kasrı, Yerebatan Sarnıcı, Hz. Yuşa Tepesi, Büyük Valide Han, II. Mahmud Bendi, Balat sokakları ve Sultanahmet'te gerçekleştirildi.

Gerçekle animasyon karakterlerin iç içe geçtiği filmde; Suna Selen Sümer, Ali Uyandıran, Funda Güray, Lemi Filozof, Gözde Mukavelat, Berk Yaparel, Ziya Çiçek ve Merve Sevin gibi sevilen oyuncular rol alıyor. 

FİLMİN KONUSU 

Aslı yirmili yaşlarının sonundadır ve İstanbul Muhafızları çizgi dizisinin senaristidir. Aslı'nın patronu Ayşen, Aslı'dan Gümüşçüler Çarşısı'nı tanıtan bir bölüm yazmasını ister. Aslı araştırma yapmak için 72 yaşındaki Veli Dede'nin dükkanına gittiğinde kendini büyük bir gizemin ortasında bulur. Rivayete göre İstanbul'un altındaki saklı kalmış hazinenin sırrı gümüş ustalarına emanettir. Bu sırrın son koruyucusu ise Veli Dede'dir fakat bilinmeyen şey, bu hazinenin altın, elmas veya yakut değil, içenleri hastalıktan ve yaşlılıktan uzak tutan 'hayat suyu' olmasıdır. Aslı, büyük bir maceranın içine girer. 

 

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #İstanbul Muhafızları: Ab-ı Hayat Çeşmesi #film #gala #İstanbul Muhafızları #İnferno #Yerebatan Sarnıcı #Hidiv Kasrı # Yerebatan Sarnıcı # Hz. Yuşa Tepesi # Büyük Valide Han # II. Mahmud Bendi # Balat sokakları #Sultanahmet #Suna Selen Sümer # Ali Uyandıran # Funda Güray # Lemi Filozof # Gözde Mukavelat # Berk Yaparel # Ziya Çiçek #Merve Sevin

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
O ilde korkutan deprem! Peş peşe sarsıntılar sürüyor... Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi...
O ilde korkutan deprem! Peş peşe sarsıntılar sürüyor... Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi...
Bursa'da 20 bin liralık soygunun altından kasiyer çıktı
Bursa'da 20 bin liralık soygunun altından kasiyer çıktı
Rusya ile Suudi Arabistan S-400 için görüşüyor
Rusya ile Suudi Arabistan S-400 için görüşüyor