Loading...
Bekleyin...


Türkiye’deki algıyı yıkacak rakamlar!


2000’li yılların başında buğday ithalatına yılda 13 milyar dolar harcayan Türkiye, bu yılın ilk yarısında buğday ithalatına 634 milyon dolar harcadı.

Türkiye’deki algıyı yıkacak rakamlar!
Bu içerik 336 kez okundu.
Loading...

Verimli topraklarıyla bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin bazı tarım ürünlerini ithal etmesi sürekli tartışılan konuların başında geliyor. Özellikle 80 milyon kişiye yetebilecek buğday üretebilme kapasitesine sahip ülkemizin sürekli buğday ithal ettiği yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak Ziraat Mühendisleri Odası’nın raporuna göre Türkiye buğday üretiminde bazı sorunlar yaşasa da gerçek hiç de öyle değil. Özellikle sertifikalı buğday üretimini her yıl artıran Türkiye, bunun yanı sıra un ve makarna ihracatında dünya liderliğine oynuyor. Öyle ki, Türkiye 2018 yılının Ocak - Eylül döneminde 153 ülkeye 409 milyon dolarlık makarna ihraç etmiş durumda. Öte yandan Türkiye son 10 yılda 156 ülkeye un ihraç etti. Söz konusu ülkelerde yaşayanların toplam dünya nüfusunun yüzde 90'ını geçmiş durumda.

 

13 MİLYAR DOLARDAN 1 MİLYAR 268 MİLYON DOLARA DÜŞTÜ

Ziraat Mühendisleri Odası, '2018 yılı Buğday Raporu'na göre, Türkiye'de 2000 yılında 92 milyon dekar alanda buğday ekimi yapılırken, 2017 yılında 77 milyon dekar alanda buğday ekimi yapıldı. Raporda, "Aynı dönemde 49 milyon ton buğday ithal edilmiş, karşılığında 13 milyar dolar ödenirken, bu yılın ilk yarısında 3 milyon ton buğday ithal edilerek 634 milyon dolar ödendi. Raporda, "Buğday üretimi bakımından kendine yeterli düzeyde olan Türkiye'de, bazı yıllar olumsuz iklim koşullarına bağlı olarak üretimde ve kalitede yaşanan sorunlardan dolayı talep karşılanamamakta ve ithalat yapılmaktadır" denildi.

buğday hasadı ile ilgili görsel sonucu

SERTİFİKALI ÜRETİM HER YIL ARTIYOR

Buğdayın kendi kendine döllenen bir bitki olması ve ekilen tohumlukların 3 yılda bir sertifikalı tohumluklarla yenilenmesi nedeni ile Türkiye'de her yıl yaklaşık 540 bin ton buğday tohumluğu kullanılması gerektiği kaydedilen raporda, "Ülkemizde üretilen sertifikalı tohumluk miktarı 2007 yılında 210 bin ton iken 2014 yılında 403 bin ton, 2015 yılında 484 bin ton ve 2017 yılında 508 bin ton olarak gerçekleşmiştir" ifadelerine yer verildi.

Ä°lgili resim

DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 90’INI GEÇİYOR

Türkiye'nin buğday üretiminin uzun vadeli yeterli olduğunu ancak katma değerli un ihracı için buğday ithalatı yapıldığını belirten Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Türkiye'nin son 10 yılda 156 ülkeye un ihraç ettiğini, söz konusu ülkelerde yaşayanların toplam dünya nüfusunun yüzde 90'ını geçtiğini, halihazırda Türk ununun dünya nüfusunun yüzde 90'ına hitap ettiğini söylemişti.

TÜRK MAKARNASI 153’E ULAŞTI

Türkiye, 2018 yılının Ocak - Eylül döneminde 153 ülkeye 409 milyon dolarlık makarna ihraç etti. Türkiye’nin makarna ihracatı 2017 yılının ilk dokuz aylık döneminde ise; 356 milyon dolar olmuştu. Makarna ihracatı 2018 yılında yüzde 15 artış gösterdi.

Ä°lgili resim

Makarnanın, üretiminin az maliyetli ve kolay olması, farklı şekillerde hazırlanıp tatlandırılabilmesi nedeniyle çok sevilen ve tüketilen bir gıda maddesi olduğunu dile getiren Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Terci, dünya makarna ithalat pazarının 10 milyar dolara ulaştığını, Türkiye’nin 2018 yılında sağladığı yüzde 15 artış hızını sürdürdüğü takdirde 5 yıl içinde makarna ihracatında 1 milyar dolar barajını aşabileceğini ifade etti.

KAYNAK: HABER7

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #buğday #Türkiye #ithalat

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ABD'den Türkiye'ye Tüm Akıllı Telefonların Fiyatını Düşürecek S-400 Teklifi
ABD'den Türkiye'ye Tüm Akıllı Telefonların Fiyatını Düşürecek S-400 Teklifi
Ünlü Şarkıcı Sahnede Hayatını Kaybetti!
Ünlü Şarkıcı Sahnede Hayatını Kaybetti!
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi