Loading...
Bekleyin...


Kıtayı ayaklandırdı! Prensi kızdıracak hareket


Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl Avrupa Birliği’nin (AB) Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümü sonrası Suudi Arabistan’a silah satışını durdurması çağrısında bulundu. Avusturyalı Bakan böyle bir adımın Yemen’de devam eden korkunç savaşın bitmesine de yardım edeceğini söyledi.

Kıtayı ayaklandırdı! Prensi kızdıracak hareket
Bu içerik 567 kez okundu.
Loading...

Gazeteci Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldüğünün Riyad tarafından kabul edilmesinin ardından bu ülkeye karşı silah ambargosu tartışmaları devam ediyor. Bir Alman gazetesine konuşan AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Karin Kneissl "Başbakan Merkel’in silah ihracatının durdurulması önerisi doğru bir mesaj olabilir" dedi. Bakan Kneissl Avusturya’nın 2015’te Suudi Arabistan’a silah ihracatını durduğunu hatırlattı.

Fransa ve İngiltere Riyad’ın ana silah tedarikçilerinin başında geliyor. Fransa Cumhurbaşkanı göreve geldiğinde bu yana protestoları görmezden gelerek Suudi Arabistan’a silah satışını sürdürüyor.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili daha önce yaptığı açıklamada olayın aydınlatılmadan Suudi Arabistan'a silah ihracatı yapılmayacağını söyledi.

Merkel, konuyla ilgili olarak ''İstanbul'daki Suudi Konsolosluğunda yaşananlara bakın ne kadar da canavarca. Şunu vurgulayarak söylemek istiyorum; bu olay aydınlatılmalıdır ve bu olay aydınlatılmadığı müddetçe Suudi Arabistan'a silah ihracatı yapılmayacak'' ifadelerini kullandı. Suudi Arabistan, Almanya'nın yıl başından bu yana en çok silah sattığı ikinci ülke konumunda.

Avrupa milletvekilleri Avrupa Birliği ülkelerinin yaptırım uygulamaya hazır olması gerektiğini vurgulayarak Suudi Arabistan'a Avrupa Birliği çapında silah ambargosu çağrısı yaptı.

AVRUPA'YA ÇAĞRI

Kneissl Yemen’de süren savaş ve Katar-Suudi Arabistan ilişkileri konusunda AB’nin ortak bir tutum belirlemesi gerektiğini kaydetti. Avusturyalı Bakan "Eğer tüm AB olarak Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurursak bu, çatışmaların sona ermesine yardım edebilir" diye konuştu.

Yemen’de 2015’ten beri süreden savaşta 10 binden fazla insan hayatını kaybederken 2 milyondan fazla kişi de yerlerinden oldu.

KAYNAK: EURONEWS

Bu Habere Tepki VerEtiketler:  Suudi Arabistan Merkez Bankası Suudi Arabistan ABD Ripple ekonomi dünya Cemal Kaşıkçı gazeteci Washington Post Orta Doğu Reuters Belgrad Ormanı Yalova Fox News ABD Adil el-Cubeyr Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Avusturya Karin Kneissl

Loading...
Sende Yorumla...
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
En yüksek radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonlar açıklandı
En yüksek radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonlar açıklandı
İngilizler yazdı: İstanbul'da gizli deprem! Ruhumuz bile duymamış
İngilizler yazdı: İstanbul'da gizli deprem! Ruhumuz bile duymamış