Loading...
Bekleyin...
Loading...


İngiliz Büyükelçi: 15 Temmuz darbesini FETÖ yaptı


Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott, "Darbenin FETÖ tarafından yapıldığı konusunda bir şüphemiz yok” dedi.

İngiliz Büyükelçi: 15 Temmuz darbesini FETÖ yaptı


loading...


Loading...

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünde kutlanacak daha çok şey olacağını vurgulayan İngiliz Elçi Chilcott, “15 Temmuz Türk demokrasisine bir darbe indirme girişimidir. Darbenin FETÖ tarafından yapıldığı konusunda bir şüphemiz yok” dedi

Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye Cumhuriyeti'nin 95. yılında, Sabah'tan Okan Müderrisoğlu'na, Ankara'nın stratejik önemini vurgulayan özel bir röportaj verdi. Büyükelçi Chilcott, iki ülke ilişkileri, 15 Temmuz darbe girişimi, FETÖ, terör örgütü YPG, Kuşak-Yol Projesi, ortak savaş uçağı üretimi konularında şu değerlendirmeleri yaptı:

TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK İLİŞKİLERİ

 

Birleşik Krallık olarak Türkiye ile güçlü bir ilişkiye ihtiyacımız var. Türkiye, dünyanın karmaşık ve istikrarsız bölgesinde bulunuyor. Güçlü, istikrarlı, ekonomik olarak başarılı, müreffeh ve demokratik Türkiye'yi destekliyoruz. Türkiye'nin istikrarı, bizim ve diğer ülkeler için büyük önem arz ediyor. İstikrarsızlıktan kaynaklanan birçok konuda (düzensiz göçün yönetimi, organize suçlar, terörizm gibi) Türkiye'nin işbirliğine ihtiyacımız var.

CUMHURİYET MESAJI

Türkiye Cumhuriyeti, 95. yılını kutluyor. 1980'li yıllarda Türkiye'de bulunmuş biri olarak, son dönemde gerçekleşen gelişime hayranlığımı belirtmeliyim. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıldönümü geldiğinde kutlanacak çok şey olacak. Türkiye'ye yıllar sonra geldiğinizde, 'Ne kadar büyük bir ülke haline dönüşmüş!' diye adeta çarpılıyorsunuz.

15 TEMMUZ VE FETÖ'YE BAKIŞ

15 Temmuz'u Türk demokrasisine darbe indirme girişimi ve büyük bir tehdit olarak gördük, başından beri kınadık. Sir Alan Duncan, darbeden üç gün sonra bir dayanışma ifadesi olarak Türkiye'ye geldi. Darbenin Gülenistler / FETÖ tarafından yapıldığı ve bunun devlete sızmak için uzun vadeli bir planın parçası olduğu konusunda şüphemiz yok. Bu örgüt, Türkiye dışındaki insanların anlamakta zorlandığı gaddar bir örgüt. İngiltere, Türkiye'ye yardım etmek ve sorumluların adaletin önüne çıkmasını sağlamak için desteğe hazır.

YPG VE TÜRKİYE'NİN TEPKİSİ

Türk hükümetinin, terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelede YPG'yi kullanmamızı istemediğini biliyoruz. Ancak gerçek şu ki DEAŞ'la mücadeleye başladığımızda kendi kuvvetlerimizi sahaya sürmek yerine yerel kuvvetlerin, geniş ölçüde Suriye Demokratik Güçlerinin kullanılması en iyi seçenek olarak değerlendirildi. YPG ve PKK arasında çok yakın bir bağın olduğu çok açık ancak DEAŞ'la mücadele bitene kadar bu araçsal ilişki sürecek. Türkiye de bu durumdan hoşlanmayacak.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Gerçekten şok edici bir olay. Suudi hükümeti, Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etti. Türkiye'nin, Kaşıkçı'ya başından beri ne olduğu konusundaki tespitlerinin doğruluğu ortaya çıktı. Türkiye, bu işi çok iyi yönetti. Bundan sonra sorulacak soru Kaşıkçı'nın cesedinin nerede olduğu ve sorumluların adalete teslim edilip edilmeyeceği olmalı.

KIBRIS-DOĞU AKDENİZ

İngiltere, Ada'da bir uzlaşma görmek istiyor. Doğu Akdeniz'de gözlenen gerilim bu uzlaşmazlığın ürettiği bir süreç. Kıbrıs çevresindeki doğal kaynaklar, her iki toplumun yararına kullanılmalı. Eğer durum böyle değilse bundan rahatsız oluruz.

TF-X PROJESİ

Projenin fikri arka planı, mevcut F16'ların yerini alacak bir uçak geliştirilmesi. Britsh Aero Space ile Türk ortağı TAI mükemmel bir başlangıç ??yaptı. Bu, gerçek bir proje ve ayrıca stratejik öneme sahip. Zira bu tür büyük sözleşmeler sadece şirketler arasında değil, hükümetler arasında da güven tesisini gerektirir. TF-X üretildiğinde İngiliz hükümetinin uçakların satışı üzerinde herhangi bir kontrolü olmayacağına dair güvence verdik.

İPEK YOLU GÜZERGâHINDA DEMİR YOLU HATTI

Kuşak ve Yol girişimine dair tutumumuz olumlu. Ana fikir Asya ve Avrupa'yı daha iyi bir şekilde birleştirmek. Altyapının geliştirilebileceği ve bu sayede daha fazla ticaret akışı sağlanacağı için bu, iyi bir inisiyatif ve ilgili ülkelerin ekonomilerine fayda sağlayacaktır. Biz, İngiliz şirketlerini bu projeye dâhil olmaları için teşvik ediyoruz.

Bu Habere Tepki Ver


Etiketler:  #Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı # Cumhurbaşkanı # Recep Tayyip Erdoğan # sosyal medya # Siyaset #FETÖ #15 Temmuz darbe girişimi #15 Temmuz #darbe girişimi #YPG # Kuşak-Yol Projesi #Okan Müderrisoğlu #Dominick Chilcott #Birleşik Krallık Büyükelçisi

Loading...
Okuyucu Yorumları
Diğer Yorumları Gör

  Diğer Haberler
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Adobe Flash Artık Kullanılmayacak Yerine Ne Geldi
Adobe Flash Artık Kullanılmayacak Yerine Ne Geldi
DeepNude Uygulamasını Merak Edenleri Bekleyen Büyük Tehlike!
DeepNude Uygulamasını Merak Edenleri Bekleyen Büyük Tehlike!
Ahmet Nur Çebi Koronavirüsü Yendi...
Ahmet Nur Çebi Koronavirüsü Yendi...
Sistem : TurkaSoft.Com News v7.0