Loading...
Bekleyin...


Macron ülkesi için Erdoğan'a dert yandı!


İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuğu olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesindeki yarı başkanlık sisteminden dert yandı. Macron ikili görüşmede Erdoğan'a Türkiye'nin başkanlık sistemine geçtiğine değinerek, "Siz başbakanlık sorununu çözdünüz" dedi.

Macron ülkesi için Erdoğan'a dert yandı!
Bu içerik 240 kez okundu.
Loading...

Yarı başkanlık sistemiyle yönetilen Fransa’da 2017 yılının mayıs ayında yapılan seçimleri kazanan 39 yaşındaki Emmanuel Macron, ülkenin en genç cumhurbaşkanı unvanını alarak tarihe geçti. Macron 1848 yılında 40 yaşındayken iktidara gelen Louis-Napolyon Bonaparte'ın 170 yıllık rekorunu da kırmış oldu. Macron yaptığı açıklamada, tüm Fransa’nın birlikte kalkınması için çalıştığını dile getirerek, "21. yüzyılın refah devletini yaratmak, yeni bir sosyal kontrat imzalamak istiyorum" dedi.

"HER ŞEYİ YAPAMAM"

 

Macron, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bir ay sonra gerçekleşen parlamento seçimlerinden de galip çıktı. Ancak bu çifte zafere rağmen Fransa’nın genç cumhurbaşkanı, "refah devleti" amacını gerçekleştirmek için kimi zaman ülkedeki yarı başkanlık sisteminin yeterli olmadığını ifade etti. Macron'un bir açıklamasında "Ben de açıkça biliyorum ki her şeyi yapamam. Her şeyi başaramayacağım" demesi ülkedeki yönetim sistemine yönelik sert bir eleştiri olarak yorumlandı.

GÖZÜ TÜRK SİSTEMİNDE

Macron’un hayalini kurduğu yönetim sistemine ilişkin Türkiye’yi örnek aldığı ortaya çıktı. 24 Haziran seçimlerinin ardından resmi olarak uygulanmaya başlayan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"nin Türkiye’ye 4 ay gibi kısa bir sürede getirdiği büyük katkıların Fransız Cumhurbaşkanı tarafından büyük bir dikkatle takip edildiği anlaşıldı. Macron, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da yapılan tarihi Suriye zirvesinde bu konudaki ilgisini belli etti.

TARTIŞMA BAŞLATTI

Fransa Cumhurbaşkanı, karşılama töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a "Başbakan sorununu siz çözdünüz" dedi. Macron’un bu sözleri ülkesinde büyük ilgi çekti ve kamuoyunda parlamenter sistemi tartışmaya açtı. Ülke medyasında Türk tipi başkanlık sisteminin Fransa’da uygulanıp uygulanamayacağı konusunda çeşitli analizler de yapıldı.

KAYNAK: GÜNEŞ GAZETESİ

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan #İstanbul #Fransa #Emmanuel Macron #Macron

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım