Loading...
Bekleyin...


Selman neden bu kadar hızlı gözden çıkarıldı?


Selman neden bu kadar hızlı gözden çıkarıldı? Bunun sebebi sadece Cemal Kaşıkçı olayı mı yoksa arkasında başka sebeplerde mi var? Habertürk yazarı Serdar Turgut, Suudi prensin gözden çıkarılmasının sadece Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgisi olmadığını bugünkü köşesinde yazdı.

Selman neden bu kadar hızlı gözden çıkarıldı?
Bu içerik 344 kez okundu.
Loading...

Başta Washington olmak üzere batının güç merkezlerinde Suudi Arabistan’ın defacto lideri Muhammed bin Selman’ın yerine kimin geçebileceği konuşuluyor.

Çok kısa süre önce hemen her merkezin favori lider adayı olarak yaklaştığı Selman’ın bu kadar hızlı gözden çıkarılmasının nedenini soruşturdum.

 

Amerikan istihbarat camiasının iç işleyişini çok iyi bilen kaynağıma, "Bu hızlı gözden düşüş Kaşıkçı  olayıyla mı açıklanıyor?" diye de sordum. Aldığım cevaplar şöyleydi:

KAŞIKÇI OLAYI

Kaşıkçı olayı tepkinin sadece görünürdeki nedeni. Başta Washington olmak üzere tüm merkezlerin Kaşıkçı meselesi üzerine gitmelerine bakıp da Muhammed bin Selman’ın gözden düşmesinin sadece bu olaya bağlı olduğunu düşünmen yanlış olur.

-Selman bir süredir özellikle Washington’da tepki topluyordu. Bu tepkiye global finansman çevrelerinin tepkisi de eklenince sonunda Selman’ın liderliğinin üstü çizildi.

-Kaşıkçı olayı kabul edilebilecek bir şey değil tabii ki ama Washington’da da Londra‘da da devlet yapıları Suudi Arabistan’ın bu şekilde davranmasını sürpriz bulmadılar. Daha önce de buna benzer vukuatları vardı. Hiç bir merkez söz konusu Suudi Arabistan olduğunda sadece Kaşıkçı nedeniyle ilişkileri risk altına atmaz.

GLOBAL FİNANS ÇEVRELERİNİN ÇIKARLARI 

Selman’a asıl tepkinin oluşmasına neden olan konu onun global finans ve iş çevrelerinin çıkarlarına aykırı hareket etmesidir.

Özellikle Amerikan iş ve finansman çevreleri, örneğin Goldman Sachs, Citigroup Muhammed bin Selman’ın daha önce geleceğe yönelik verdiği bazı sözlere uygun iş planları yapmışlardı. Ancak kısa süre önce görüldü ki Selman bu verdiği sözlerin hiç bir tanesini tutma niyetinde değil. Asıl büyük tepki işte o aşamada oluştu. Global dünya düzeni o noktada Selman’a alternatif aramaya başladı.

ROAD SHOW'DA VERİLEN SÖZLER

-Hatırlayın Selman bir süre önce Amerika’ya bir resmi ziyaret yapmış ve neredeyse bir road show yaparak Suudi Arabistan ekonomisini Amerikan iş ve finansman çevrelerine pazarlamaya girişmişti.

-Bu çevrelere bir çok vaat yapıldı. Onlar da buna kanıp iş planları yaptılar. Şimdi bunların hepsinin dosyası tek tek kapanıyor.

-Selman o turunda kendisinin 2030 vizyonu diye adlandırdığı plan doğrultusunda Suudi Arabistan’da birçok özelleştirme olacağını ve büyük pastanın da Amerikan şirketlerine verileceğini söyledi.

-Ayrıca devletin petrol devi Aramco’nun da hisselerinin Wall Street‘e kote edileceğini ve ilk halka açılma işinden de büyük finansman şirketlerine büyük paralar kazandırılacağını anlattı.

-Amerikan devletine de alacağı yeni silahlar için niyet mektupları verdi.

TUTULMAYAN SÖZLER

Amerikan istihbarat çevrelerine yakın kaynağım bu sözlerin hiç bir tanesinin tutulmadığını anlattı.

-Aramco’nun halka açılmasının ilk önce ertelendiği daha sonra bu konunun tamamen rafa kaldırıldığı haberi ulaştı Washington’a.

-Trump’ın sözünü ettiği 110 milyar dolarlık silah satışının da olacağı şüpheli çünkü niyet mektubundan başka ortada imzalanmış bir belge yok.

-Suudi Arabistan'dan büyük özelleştirmeler yapılacağı düşüncesinden de vazgeçildiği sinyalleri geliyor.

ALTERNATİF ARAYIŞLAR

Bu gelişmeler üzerine Amerikan devleti içinde Selman’a karşı bir tepki oluştu.

Yönetim içinde şu anda Selman’a alternatif isimler bulunması ve desteğin tespit edilecek o isme verilmesi tartışması var. Ulusal güvenlik konseyi içinde bile bu düşünceyi dile getirenler bulunuyor.

Bu arayışta adı ön plana çıkan iki isim var. Bir tanesi şu anda Suudi Arabistan’da Selman tarafından göz altında tutturulmakta olan Muhammed bin Nayef. Diğeri de Suudi Arabistan’ın Washington elçisi olan Halid bin Selman. İkisi de Amerika’nın görüşlerine çok yakın olan isimler ve özelleştirmeler ile birlikte gelmesi gereken liberalleşme adımlarını da atabilecek kişiler olarak da görülüyorlar Washington’da.

Bu süreci bana anlatan kaynağım "Eğer Selman’a tepki sadece Kaşıkçı olayı nedeniyle olsaydı Selman’ın bunu atlatması belki olabilirdi ama gördüğün gibi çok daha derinde yapısal bir tepki var ona karşı. Sistem onu gözden çıkarmış gibi" diyerek sözlerini tamamladı.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Suudi Arabistan Merkez Bankası # Suudi Arabistan # ABD # Ripple # ekonomi # dünya #Cemal Kaşıkçı #gazeteci #Washington Post #Orta Doğu #Reuters #Belgrad Ormanı #Yalova #Fox News #ABD #Adil el-Cubeyr #Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı #MOSSAD #İsrail

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım