Loading...
Bekleyin...


Bu oyuna dikkat Türkiye! Yine devredeler


Öğrenci andı ve Türkçe ezan tartışmaları sürerken bu kez 10 Kasım provokatörleri sahneye çıktı. “Dindar-laik” çatışması ve toplumsal kamplaşma isteyenler de sosyal medyada dinin kutsallarına hakaretlerde sınır tanımıyor.

Bu oyuna dikkat Türkiye! Yine devredeler
Bu içerik 233 kez okundu.
Loading...

1970’lerde sağ ve sol üzerinden Sünni-Alevi, 1980 ve 1990’larda Türk-Kürt çatışması için çaba harcayan malum çevreler, yakın tarihte ise amaçları için Gezi olayları, 17-25 Aralık yargı-ekonomi kumpası ve son olarak 15 Temmuz hain darbe girişimini FETÖ, PKK gibi örgütler aracılığıyla devreye soktular. Sayısız girişimleri başarısız olan odaklar Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte yeniden düğmeye bastı.

 

ÖZELLİKLE Mİ SEÇİLİYORLAR?

Bu çevrelerin ilk oyunu ise, Milli Birlik ve Kardeşlik Sürecinde uygulamadan kaldırılan ancak Danıştay’ın zamanlaması manidar Öğrenci Andı’nı iptal kararı ile harekete geçti. Ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım’da da aynı odaklar sahneye çıktı. Adıyaman’da Atatürk heykeline tırmanan tiner bağımlısı bir kişi ortaya çıkarken, bu olayı çarşaflı bir kadının Tekirdağ’da Atatürk heykeline balta ile saldırması izledi. Edirne’de düzenlenen 10 Kasım törenleri sırasında yoldan geçen Emine Şahin isimli bir öğrenci Atatürk’e hakaret ettiği için tutuklandı. Olayların kahramanlarının mütedeyyin olarak algılanabilecek kişiler arasından çıkması, laik kesimin damarına basma tezgahı olarak yorumlanıyor.

 

OKYANUS ÖTESİ ETİKET!

Şahin’in tutuklanmasının ardından pusuda bekleyen sosyal medya provokatörleri “Atatürk ilah değildir” tahrikini ateşledi. Bu tag’e (etiket) karşı “Atatürk her şeyimizdir” tagı açıldı. Ancak her iki tag’ın da açılış adresinin ABD’nin Californiya eyaleti olması soru işaretlerini daha da büyüttü.

AMAÇLARINA ULAŞAMADILAR

Provokasyonlar zinciri amacına ulaşamadan ortaya çıkarıldı. Cezaevinde Emine Şahin ile görüşen avukatlar tören sırasında yolda yürürken “bu kıyamdır” diye kendi kendine mırıldandığı ve o esnada orada bekleyen polis memurunun müdahale ederek Şahin’le tartıştığı olayın orada bulunan bazı polis memurları tarafından büyütüldüğü belirlendi. Tekirdağ’daki olayda ise kadının psikolojik sorunları olduğu için saldırı olayını gerçekleştirdiği anlaşıldı.

KIRIKKANAT DA PROVOKASYONA DAHİL OLDU

Bu provokatif olayları kimin yaptırdığı merak edilirken, kendini aydın olarak tanımlayan bazı isimler de provokatörlerin tuzağına düştü. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat da bu provokasyona uyarak açıklama yapanlardan biri. Kırıkkanat, “Arkadaşlarıma dedim ki, artık Atatürk ilahım. 10 yıl önce Atatürk’e tapıyorum demezdim, ama artık Atatürk’e tapıyorum dedim. Arkadaşlarım da aynı şekilde dediler ki, “Mine, aynı fikirdeyiz. Çünkü bundan 10 yıl önce biz ilk cumhuriyet döneminin kusurlarını da görüyorduk. Atatürk’ü severdik ama küçük kusurlarını da görürdük. Şimdi ise bir kusur bulana çakacak vaziyetteyiz. Yani artık o kadar kinliyiz” ifadelerini kullandı.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Alevi #Sünni #Türk #Kürt #Gezi olayları #15 Temmuz #darbe girişimi #FETÖ #PKK #Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi #Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci #Öğrenci Andı #Adıyaman #Mustafa Kemal Atatürk #10 Kasım #Californiya #ABD

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ABD'den Türkiye'ye Tüm Akıllı Telefonların Fiyatını Düşürecek S-400 Teklifi
ABD'den Türkiye'ye Tüm Akıllı Telefonların Fiyatını Düşürecek S-400 Teklifi
Ünlü Şarkıcı Sahnede Hayatını Kaybetti!
Ünlü Şarkıcı Sahnede Hayatını Kaybetti!
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi