Loading...
Bekleyin...


Macron'un Sarı Yelekler kararlarına, Fransa hükümetinden onay


Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Sarı Yelekler protestoları çerçevesinde aldığı kararların bakanlar kurulunda onaylandığını belirtti.

Macron'un Sarı Yelekler kararlarına, Fransa hükümetinden onay
Bu içerik 532 kez okundu.
Loading...

Fransa hükümeti, Cumhurbaşkanı Macron'un, asgari ücrete 100 avro zam yapılması ve 2 bin euro altındaki emeklilik maaşından kesinti yapılmaması kararını onayladı.

 

Griveaux, bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Macron'un geçen hafta sarı yeleklilerin taleplerine cevap vermek için aldığı kararların, toplantıda onaylandığını söyledi.

ZAMDAN FAYDANALACAK KİŞİ SAYISI 3.8 MİLYONDAN 5 MİLYONA ÇIKARILDI

Şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla yapılacak aylık 100 euro zamdan faydalanacak kişi sayısının 3,8 milyondan 5 milyona çıkarıldığını belirten Griveaux, işverenlerin 3 bin 600 avroya kadar maaş alan çalışanlarına bin euro kadar ödeyeceği özel prim için 31 Mart 2019 tarihine kadar süre verildiğini ifade etti.

2 BİN EURONUN ALTINDAKİ EMEKLİ MAAŞLARINDAN KESİNTİ YAPILMAYACAK VE FAZLA MESAİ ÜCRETLERİNDEN VERGİ ALINMAYACAK

Griveaux, gelecek yıl itibarıyla 2 bin euro altında emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını ve fazla mesai ücretlerinden vergi alınmayacağını söyledi.

 

FRANSA HÜKÜMETİ, NİSAN AYI BAŞLARINDA YENİ KARARLAR ALINACAĞINI DUYURDU

Sarı yeleklilerin protestoların sebep olduğu krizden çıkış yolu bulmak için ocak ile mart ayları arasında ülke genelinde çalışmaların yapılacağını kaydeden Griveaux, bu çalışmaların ardından nisan ayının ortalarından önce hükümetin yeni kararlar alacağını duyurdu.

Macron, Sarı Yelekler protestoları konusunda geçen hafta yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 euro zam yapılacağını açıklamıştı.

Yapabilen işverenlerin, çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini istediğini belirten Macron, 2 bin euro altındaki emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.

 

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye ve isyana dönüşen Sarı Yelekler'in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline dönüştü.

EKONOMİK KOŞULLARIN İYİLEŞTİRİLMESİ VE REFERANDUM HAKKI TALEBİ

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

 

Sarı Yelekler, bunun yanında hayatlarını yakından ilgilendirecek konuların ve bununla ilgili çıkacak yasaların referandum yoluyla halka sorulmasını istiyor.

Gösterilerde, şu ana kadar 8 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 4 bin 341 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Fransa #Sarı Yelekliler #Darbe #France

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ABD'den Türkiye'ye Tüm Akıllı Telefonların Fiyatını Düşürecek S-400 Teklifi
ABD'den Türkiye'ye Tüm Akıllı Telefonların Fiyatını Düşürecek S-400 Teklifi
Ünlü Şarkıcı Sahnede Hayatını Kaybetti!
Ünlü Şarkıcı Sahnede Hayatını Kaybetti!
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi