Loading...
Bekleyin...


Toksoplazma nedir ve belirtileri nelerdir? İnsanlara nasıl bulaşır?


Son günlerde ortaya çıkan ve insanların göz sağlığını olumsuz etkileyen toksoplazma parazitinin ne olduğunu biliyor musunuz? Kör eden parazit olarak adlandırılan ve ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet veren toksoplazma hakkında bilinmeyenleri sizler için Yrd. Doç. Dr. İsmail Özgür Şanlı ve petshop sahibi Emre Eker'e sorduk. Haberin detayında uzman görüşü ile beraber toksoplazma hakkında her şeyi bulabilirsiniz..

Toksoplazma nedir ve belirtileri nelerdir? İnsanlara nasıl bulaşır?
Bu içerik 328 kez okundu.
Loading...

İzmir'de iki genç kadının kedi paraziti nedeniyle görme kaybı yaşamaları Türkiye gündemine oturmuştu. İki genç kadın doktora başvurduktan sonra öğrendikleri şey karşısında şoke oldular. Görme kaybının nedeni kedi dışkısında bulunan toksoplazma adında bir parazit olduğunu öğrendiler. Peki Toksoplazma paraziti nedir? Belirtileri nelerdir? Kişilere nasıl bulaşır? gebelik döneminde ortaya çıkan bu parazit ile nasıl baş edilir? Tüm merak edilen bu soruların yanıtını Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Özgür Şanlı'ya verdi. 

Fatimatüzzehra MaslakFatimatüzzehra Maslak

Toksoplazma paraziti kedilerin bağırsaklarında yaşar dışkı yolu ile çıkar ve yağmur suları ile toprağa karışır. Bu topraklarda yetişen besinlere geçer ya da bu toprakta büyüyen otları yiyen hayvanlara bulaşır. Böylece etrafa yayılan bu parazit bakımından canlılar tehlike altına girer. Çünkü bu parazit canlıların vücudunda en iyi saklanabildikleri yer göz retinası olduğundan oraya yerleşir. Retinanın hücreleri ile beslenen parazit zamanla ciddi görme kayıplarına neden olur. Gebeliğin ilk üç ayında tespit edilip erken tedavi uygulandığından her hangi bir tehlike arz etmez. Ancak ilerledikçe bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Bu parazitlerden korunmanın en iyi yolunun hijyen olduğunu vurgulayan Şanlı, tüketeceğimiz besinleri ve dokunacağımız hayvanlarında detaylı temizlenmesini özellikle vurguluyor. 

Ayrıca petshop sahibi Emre Eker, hayvanların temizliklerinin nasıl yapılması gerektiğini ve hayvanlarla temasın nasıl olması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu. Eker aynı zamanda veterinere götürülmesini ve hayvanlara da bir bebeğe bakılması gibi bakılması gerektiğinin önemini belirtti. 

Busenur ÇalıkBusenur Çalık

İşte Yasemin.com editörlerinden Fatimatüzzehra Maslak ve Busenur Çalık'ın yaptığı özel röportajın detayları...

Kaynak: Yasemin.com

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Toksoplazma nedir ve belirtileri nelerdir # İnsanlara nasıl bulaşır #Toksoplazma #kedi parazi #İzmir

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım