Loading...
Bekleyin...
Loading...


ABD'nin Maduro kararı dünyayı karıştırdı! Destekleyen ve karşı çıkanlar


ABD'nin, Venezuela'da hükümet karşıtı gösteriler sırasında devlet başkanlığı yemini eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "geçici başkan" olarak tanımasının ardından, bazı ülkeler destek verip Guaido'yu başkan olarak tanırken, bazı ülkeler ise bu karara karşı çıkıp seçimle iktidara gelen Maduro'ya destek verdi.

ABD'nin Maduro kararı dünyayı karıştırdı! Destekleyen ve karşı çıkanlar


loading...


Loading...

Venezuela'da muhalefetin yeni yüzü Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, ülkenin başkenti Caracas'ta düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde başkanlık yemini ederek kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etti.

Başta ABD Başakanı Donald Trump olmak üzere, bölgeden birçok ülke Guaido'nun geçici devlet başkanlığını resmi olarak tanırken, uluslararası çevrelerden de Venezuela muhalefetine destek geldi.

BM: TANSİYONU, ŞİDDETİ VE GERGİNLİĞİ DÜŞÜRÜN

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Venezuela'da taraflara tansiyonu düşürme, şiddeti ve gerginliği önleme çağrısında bulundu.

İŞTE ABD'NİN KARARINA DESTEK VEREN ÜLKELER

Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika, Guatemala, İngiltere, Fransa, Portekiz, İspanya ve AB...

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Umarım tüm Avrupa Venezuela'daki demokratik güçlere destek verir. Maduro'nun aksine Ulusal Meclis ve Juan Guaido Venezuela vatandaşlarının verdiği demokratik yetkiye sahip" ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabı Twitter'dan bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Mayıs 2018'de Nicolas Maduro'nun gayri meşru olarak seçilmesinden sonra, Avrupa demokrasinin yeniden restorasyonunu destekliyor. Özgürlükleri için yürüyen yüz binlerce Venezuelalı'nın cesaretini selamlıyorum" dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May'ın sözcüsü, "Venezuela'da 2018 yılında yapılan seçimler bağımsız ve adil değildi. Şu anki başkan kusurlu o yüzden Guaido'yu destekliyoruz. Venezuela'nın ABD ile ilişkisini kesmesi kabul edilemez. Bu krizin çözümü, kovmalarda değil, barışçıl ve diplomatik bir yol bulma çabasında yatmaktadır" dedi.

Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva "Maduro'nun zamanının dolduğunu anlaması için özgür seçime gidilmesi çağrısı yapıyoruz" derken, İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, "Şu anda öncelik, Venezuela'da durumun daha da kötüye gitmesini önlemek. Bu yüzden özgür, demokratik ve garanti edilmiş bir seçime gidilmesi için AB'nin bir müdahalesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

ABD'NİN KARARINA KARŞI ÇIKAN ÜLKELER

Bu karara rağmen bazı ülkeler, seçimle başa gelmiş Maduro'nun yanından duruyor.

Türkiye, Rusya, Meksika, İran, Çin, Küba, Uruguay, Nikaragua, Bolivya...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maduro'yu telefonla arayarak, "Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız" dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi tarafından yapılan açıklamada, "İran, Venezuela'nın iç işlerine yönelik her türlü dış müdahaleye ve yasalara aykırı, meşru olmayan adımlara karşıdır. İran, darbe girişimleri ve halka karşı yürütülen politikalarda Venezuela hükümeti ve halkını desteklemektedir" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Venezuela'nın stratejik ortakları olduğunu, geçmişte desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini duyurdu. Açıklamada "Rusya, ABD'yi Venezuela'ya askeri müdahale konusunda uyarıyor. Yoksa sonu felaket olur" diyerek ABD'nin kanun tanımaz davranışlarının kan dökülmesine yol açabileceği uyarısını yaptı. Kremlin'den yapılan açıklama da ise, Maduro için "ülkenin meşru lideri" yorumu yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çunying, Venezuela'daki gelişmelere ilişkin, ülkenin ulusal egemenlik ve istikrarını korumaya yönelik çabalarını desteklerini belirterek, "Çin, Venezuela'ya dış müdahaleye karşı çıkıyor" dedi.

 

Bu Habere Tepki Ver


Etiketler:  #Venezuela # Devlet Başkanı # Nicolas Maduro #Drone #Juan Guaido #Caracas #ABD #Donald Trump #Trump #Antonio Guterres #Kanada # Kolombiya # Peru # Ekvador # Paraguay # Brezilya # Şili # Panama # Arjantin # Kosta Rika # Guatemala # İngiltere # Fransa # Portekiz # İspanya #AB #Donald Tusk #Maduro #Emmanuel Macron #Theresa May #Josep Borrell #Türkiye # Rusya # Meksika # İran # Çin # Küba # Uruguay # Nikaragua # Bolivya #Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan #Behram Kasımi #Kremlin #Çunying

Loading...
Okuyucu Yorumları
Diğer Yorumları Gör

  Diğer Haberler
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türkiye genelinde peş peşe elektrik kesintileri! Bakanlık sebebini açıkladı
Türkiye genelinde peş peşe elektrik kesintileri! Bakanlık sebebini açıkladı
Son dakika: ABD'de 8.2 büyüklüğünde deprem! ABD'de korkutan deprem! ABD'de tsunami uyarısı!.
Son dakika: ABD'de 8.2 büyüklüğünde deprem! ABD'de korkutan deprem! ABD'de tsunami uyarısı!.
İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Korana Virüs Genelgesi: Aşı Olmayanlara İlk Kısıtlama ve Sokağa Çıkma Yasağı Geldi!
İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Korana Virüs Genelgesi: Aşı Olmayanlara İlk Kısıtlama ve Sokağa Çıkma Yasağı Geldi!
Sistem : TurkaSoft.Com News v7.0