Loading...
Bekleyin...
Advert


Uludağ'ı hiç böyle görmediniz! Kent Müzesi kapılarını açıyor


Bursa Kent Müzesi renkli bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Keşiş Dağı'ndan günümüze 'Uludağ’ın Popüler Tarihi' sergisi, 23 Şubat'ta sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Uludağ'ı hiç böyle görmediniz! Kent Müzesi kapılarını açıyor
Bu içerik 188 kez okundu.
Loading...

Avrupa’nın ödüllü müzeleri arasında yer alan, nitelikli sergi ve etkinlikleri ile Bursa’nın en önemli kültürel mekânlarından biri olan Bursa Kent Müzesi, kuruluşunun 16'ncı yıldönümünde renkli bir sergiye ev sahipliği yapacak.

İçinde bulunduğu yakın coğrafyanın en popüler dağı olarak bilinen, binlerce yıldır önemini ve değerini yitirmeyen, mitolojiden günümüze doğal güzellikleriyle varlığını sürdüren Uludağ’ın geçmişten günümüze her yönüyle ele alındığı ‘Uludağ’ın Popüler Tarihi’ sergisi, Bursa Kent Müzesi sergi salonunda sanatseverlerin izlenimine sunulacak.

Sanatçı İlhan Özer’in kurgusunu gerçekleştirdiği sergide Uludağ’ı binlerce yıldır popüler kılan doğal yapısı, bitki örtüsü, kuşları, kelebekleri, ağaçları, çiçekleri, suları, yazları, kışları, teleferiği, köyleri, Yeşilçam sinemasına sağladığı beyaz dekoru, haftalar süren kamp yaşamları, günübirlik piknik kültürü, yılbaşı ve sömestre tatillerinin vazgeçilmezi otelleri çeşitli materyaller ile gözler önüne seriliyor.

Bithynia Krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarının heybetli tanığı Uludağ’ın her yönüyle ele alındığı sergide ayrıca, Anadolu’nun en babacan Olympos’unda keşişlerin inzivaya çekildiği mekânları, varlığından doğan markaları, yazı, fotoğraf, eşya ve objeler eşliğinde masalsı bir dille anlatılıyor. Sergi, 23 Şubat'ta açılacak. (DHA)

Bu Habere Tepki VerParti Zamanı...

Etiketler:  ,Bursa ,Uludağ ,Kent Müzesi

Loading...
Sende Yorumla...
Nermin     4 hafta önce Bursa ya üç günlüğüne gittim tarihi kapalı çarşısı Ulu cami Osman bey türbesi yeşil türbe ve daha birçok tarihi miras fakat şunu gördüm sanki başka bir şehirde değil kendi şehrimdeyim çünkü sokak ve meydan yer döşeme beton parkeyle döşenmiş renk gri veya kırmızımsı bir şey bu Antalya da böyle İstanbul da böyle Ankara da böyle her şehrin yer döşemesinin aynı olaması bana tuhaf geldi her şehrin bir kültürü vardır mimarisi sokak şekilleri meydanları farklı olur yer döşemeleri de o şehre özgü olur bu işi anlamadım birde bu güzelim tarihi eserlerin etrafı görsel olarak çok kirli V B M dikkatine
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul'da korkutan yangın
İstanbul'da korkutan yangın
Yeni Zelanda'da camiye saldıran katil Erdoğan ve Türkleri de tehdit etmiş
Yeni Zelanda'da camiye saldıran katil Erdoğan ve Türkleri de tehdit etmiş
Kadroya Geçen Taşeronlara Terfi Müjdesi!
Kadroya Geçen Taşeronlara Terfi Müjdesi!