Loading...
Bekleyin...
Loading...


Yeni Hubble Ölçümlerine Göre Evren Sanılandan Hızlı Genleşiyor


NASA’ya ait Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan son veriler üzerindeki çalışmalar ve ölçümlere göre evren beklenen değerlerden yüzde dokuz oranında daha hızlı genişliyor. Gökbilimcilerin kay..

Yeni Hubble Ölçümlerine Göre Evren Sanılandan Hızlı Genleşiyor


loading...


Loading...

NASA’ya ait Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan son veriler üzerindeki çalışmalar ve ölçümlere göre evren beklenen değerlerden yüzde dokuz oranında daha hızlı genişliyor.

 

Gökbilimcilerin kaydettiğine göre, Big Bang’den kozmik olarak kısa bir süre sonra evrenin genişlerken izlediği yol üzerinden hesaplanan veri ve ölçümler ile araştırmanın sonuçları bu hafta Astrophysical Journal Letters‘da yayımlandı.

 

Hesaplamalardaki sapma ve hatalar gittikçe büyüyordu ve yaklaşık 3000’de 1 oranına yaklaşmıştı. Yeni hesaplamalar ve modern fizik ile bu sapma 100000’de 1 seviyelerine kadar geriletildi ve şans faktörü mümkün olduğunca dışlanmış oldu. Araştırmacılardan projenin de liderliğini yapan Johns Hopkins University’den fizik ve astronomi profesörü Adam Riess’e göre beklenen değerlerden farklı sonuçların bulunmasının sebebi de bu.

 

Mevcut araştırmada, Riess ve araştırma ekibi komşu galaksimiz Büyük Macellan Bulutu’nda bulunan 70 ayrı yıldızdan gelen ışığı analiz etti. Yıldızlardan kısa aralıklarla hızlı görüntülerin alınmasını sağlayan yeni metot ile Cepheid değişkenleri olarak anılan yıldızlardan veriler elde eden araştırmacılar, tahmin edilebilir oranlarda parlatma ve ışık miktarı ayarı ile yakın intergalaktik mesafeleri ölçmeye girişti.

 

Bu ölçümlerde sıkça kullanılan metotlar büyük oranda zaman harcatan tekniklerdi. Dünya etrafındaki her 90 dakikalık dönüşünde Hubble’ın yalnızca bir yıldızı gözlemleyebildiği de hesaba katılınca, yeni DASH (Drift and Shift) metodunın Cepheid yıldız grubunu seçerek hedefleyip görüntü almasını sağlamasının önemi ortaya çıkmaktadır. Öyle ki, araştırmacılar bu sayede bir yerine aynı zaman içinde bir düzeni Cepheid yıldızını  (alınan görüntü ve verileri) inceleme şansı bulmuş oluyor.

 

Bu yeni veri havuzu üzerinden, Riess ve ekibi evrendeki uzaklıkları ölçmek için kullanılan kozmik uzaklık ölçümü standartlarını kuvvetlendirmeyi başardı ve kozmosun zamanla ne hızda genişlediğini ve bu hızdaki değişimleri belirlemekte kullanılan Hubble sabitini hesapladı.

 

Şili, Amerika ve Avrupa’dan enstitülerden birçok gökbilimcinin ortaklaşa yürüttüğü Araucaria Projesi’nin gözlemlerinin verileri ile Hubble hesaplamalarını kombine eden araştırmacılar, Büyük Macellan Bulutu uzaklıklarının ölçümünü eklips koşulundaki ikili yıldız sistemlerindeki yıldızlardan birinin diğerinin önünden geçmesi sırasındaki ışığın ayarlanması ile gerçekleştirdi.

 

Tüm bu uğraşlar ile Cepheid yıldızlarının en gerçekçi parlaklık seviyelerini de belirleyen gökbilimciler daha doğru bu sonuçlar sayesinde bir deyişle uzaklık ölçüm merdiveninin basamaklarını sıklaştırdı ve hata payını da bu sayede oldukça aşağı çekti.

 

Ölçümler daha kesinleşip gerçeğe yaklaşmaya başlayınca, erken evrenin genleşmesini hesaplamada kullanılan ESA’ya (European Space Agency) ait Planck uydusundan (Big Bang’den 380.000 yıl sonrasından itibaren uzaklık ve evren genişlemesi ölçümünde kullanılan) elde edilen verilere göre bilinen ve beklenen Hubble sabitinin de daha gerçeğe yakın bir değerini tespit edebildi.

 

Riess’in açıklamasına göre evrenin çok erken fazındaki gelişme hızı ile bugünkü değer arasında iki farklı deneyden elde edilen veriler aslında temel anlamda çelişiyor olmak zorunda değil. Bu fark doğası gereği evrenin genleşme hızındaki değişimden kaynaklanıyor ancak ne zaman için nereye baktığımıza ve hangi sabiti kullandığımıza dikkat etmemiz gerektiği bir gerçek.

 

Düzeltme ve gerçeğe yaklaşma sürecinin Hubble sabiti için 2001’de %10 seviyelerinden 2009’un sonlarında %5’e mevcut araştırmada da %1.9’a kadar gerileyen belirsizliği ve hata payını düşünecek olursak oldukça başarılı sürdüğünü söyleyebiliriz. Araştırmacıların hedefi ise bu belirsizlik seviyesini %1 ve altına çekmek.

Kaynak ve İleri Okuma

Johns Hopkins University. "New Hubble measurements confirm universe is expanding faster than expected." ScienceDaily. ScienceDaily, 25 April 2019

ScienceDaily

Bu Habere Tepki Ver


Etiketler:  #NASA #Mars #Uzay #Teleskop #Uzaylılar #Insight #Odyssey orbiter # uzay aracı # Elysium Planitia #Hubble

Loading...
Okuyucu Yorumları
Diğer Yorumları Gör

  Diğer Haberler
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Son dakika: ABD'de 8.2 büyüklüğünde deprem! ABD'de korkutan deprem! ABD'de tsunami uyarısı!.
Son dakika: ABD'de 8.2 büyüklüğünde deprem! ABD'de korkutan deprem! ABD'de tsunami uyarısı!.
İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Korana Virüs Genelgesi: Aşı Olmayanlara İlk Kısıtlama ve Sokağa Çıkma Yasağı Geldi!
İçişleri Bakanlığı'ndan Son Dakika Korana Virüs Genelgesi: Aşı Olmayanlara İlk Kısıtlama ve Sokağa Çıkma Yasağı Geldi!
Şok Eden Gelişme! Kısıtlama Kararı 1 Temmuz’a Kadar Uzatılıyor!
Şok Eden Gelişme! Kısıtlama Kararı 1 Temmuz’a Kadar Uzatılıyor!
Sistem : TurkaSoft.Com News v7.0