Loading...
Bekleyin...
Loading...


Son dakika haberi! Göktaşı (meteor) nasıl düştü? Trabzon’a göktaşı mı düştü?


Son dakika haberi! Trabzon'a göktaşı mı düştü? Göktaşı (meteor) nasıl düştüğü vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Sosyal medyada Trabzon'a göktaşı mı düştü soruları sorulmaya başlandı. Konuyla ilgili internet üzerinden araştırma yapıyor. 66 yıl önce dünyaya çarpan ve dünyanın %75'nin yok olmasına neden olan göktaşı ile ile ilgili Göktaşı (meteor) nasıl düştü? sorusuna yanıt aranıyor. Detaylar haberimizde yer alıyor.

Son dakika haberi! Göktaşı (meteor) nasıl düştü? Trabzon’a göktaşı mı düştü?


loading...


Loading...

Dünya genelinde meydana gelen bilimsel ve doğa olayları birçok vatandaşın ilgisini çeken konular arasında yer alıyor. Bugün gündem olan Göktaşı düşmesi, meteor düşmesi olayı herkes merakla araştırdığı bir konu oldu. Bu konuyla ilgili araştırma yapanlar, Göktaşı (meteor) nasıl düştü? Trabzon’a göktaşı mı düştü? sorularına yanıt aranıyor. Merak edilen sorunun yanıtı haberimizde yer alıyor…

Bir çok sosyal medya kullanıcısı Trabzon’a göktaşı düştüğünü iddia etti. Vatandaşların iddiasına göre bir ışık topu gök yüzünde görüldü. Bazıları bu ışık topunun göktaşı olduğunu savunurken, görenlerin şaşkınlıkla izlediği olayın ne olduğu merak konusu oldu. 61saat.com’un Trabzon emniyetinden aldığı bilgilere göre ise, Trabzon’un birçok ilçesinden bu tür ihbarlar geldiği doğrulanırken yeryüzü ile alakalı bir durum olmadığı ve gelişmelerin anbean takip edildiği belirtildi.

 66 milyon yıl önce Dünya’ya çarptı!

Dünya’ya 66 milyon yıl önce çarparak yeryüzündeki hayatın yüzde 75’inin yok olmasına neden olan dev meteorun hangi açıyla dünyaya çarptığı bulundu.

Nature Communications’ta salı günü yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre dev göktaşı dünyaya olabilecek “en ölümcül açıyla” yani 60 derecelik bir eğimle çarptı.

Çarpışma partikül, kül ve dumanın atmosfere saçılarak iklimde köklü değişikliklere ve dinozor gibi birçok türün yok olmasına neden oldu.

Meteorun yeryüzüne çarptığı nokta olarak kabul edilen Meksika’nın güneyindeki 200 kilometre çapındaki Chicxulub kraterini inceleyen bilim insanları, bölgede bir dizi simülasyon çalışmasında bulundu.

Londra Kraliyet Koleji, Teksas ve Fribourg Üniversitesi’nden araştırmacıların ortak çalışmasında 90, 60, 45 ve 30 derecelik dört çarpışma açısı incelendi. Çarpışma hızı olarak ise saniyede 12 ve 20 kilometre seçildi. Bu simülasyonların sonunda yeryüzü ile krater arasındaki çarpışma açısının 60 derece olduğu sonucuna ulaşıldı.En ölümcül çarpışma açısı: 60 derece
Londra Kraliyet Koleji profesörlerinden Gareth Collins, “60 derece en ölümcül açı çünkü yeryüzünü örtmesi için en fazla miktarda maddenin yeterli hızda yayılmasına neden oluyor. Chicxulub’daki çarpışma hayatın neredeyse sonlanmasına neden oldu. Çünkü çok fazla miktarda toz ve gazın tüm dünya atmosferine hızla yayılmasına yol açtı.” ifadelerini dile getirdi.

Araştırmacıların çarpışma ile ilgili keşfettikleri diğer bir nokta da tahmin edilenin aksine meteorun dünyaya güney doğudan gelerek çarpmadığı. “Çalışmamız bu hipotezin aksini kanıtladı” diyen Collins, “Kraterin merkezindeki yükselti hafif şekilde güney batıya bakıyor ve çarpışma simülasyonları da aynısını ortaya koyuyor” dedi.

Bu Habere Tepki Ver


Etiketler:  #Trabzona düşen meteor #NASA #Göktaşı

Loading...
Okuyucu Yorumları
Diğer Yorumları Gör

  Diğer Haberler
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Galatasaray'a Avrupa'da Azeri rakip!
Galatasaray'a Avrupa'da Azeri rakip!
Bakan Albayrak: Fatih gemimiz yeni bir çağın başlangıcı olacak
Bakan Albayrak: Fatih gemimiz yeni bir çağın başlangıcı olacak
İkinci el cep telefonu satışında yeni dönem!
İkinci el cep telefonu satışında yeni dönem!
Sistem : TurkaSoft.Com News v7.0