Loading...

İşte Evlilik Programlarının Atası...

Ekranda milyonlarca izleyicinin önünde uygun bir eş bulabilmek için çaba sarfedenleri yadırgayanlar ya da evlilik programlarını tartışma konusu yapanları çok şaşırtacak tarihi bir vesika ortaya çıktı. Fikriyat.com'un haberine göre “Evlilik programlarının atası” tarihin tozlu sayfalarından bugüne taşındı. Meğer “dönemin Esra Erol’u”, televizyonsuz eski zamanların sarı sayfalarıymış
Bu haber 2017-06-19 13:15:01 eklenmiş ve 1468257 kez görüntülenmiştir.

Fikriyat.com 'un haberine göre; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk, 1920 yılına dair Şehir dergisinin "Evlilik Talepleri" bölümünü Twitter hesabından paylaştı.

1920 yılına dair Osmanlıca Şehir dergisinde yer alan "İzdivaç Talepleri" bölümü, bugünün evlilik programlarının işlevini görüyordu adeta. Deyim yerindeyse uygun eşlerin bir araya gelip tanışması dergi sayfalarında başlamış…

Eş adayları dergiye yazdıkları mektuplarla kendilerini tanıtıp, şartlarını sıralıyor, bugünün tabiriyle "kriterlerini" açıklıyorlar.

Kimi "Müstakbel zevcimin asabi olmaması, işret istimal etmemesi, evine hakiki…" diyor, kimi kadın adaylar uzun süren savaşlar sebebiyle asker eş istemiyor, erkek adaylar okumuş, bir musiki aleti çalan eş tercih ediyorlar. 

Eş adayları mesajlarının sonunda posta adreslerini de yazarak evlilik için taliplerinden önce mektup bekliyorlar.

Bugün ekran önünde eş adayları bir araya gelirken, o dönem talipler dergi idaresi tarafından görüştürülüyorlar.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk, 1920 yılına dair Şehir dergisinin "Evlilik Talepleri" bölümünü Twitter hesabından paylaştı.

Dergide eş arayanların ilginç mesajlarından bazıları şöyle:

22 yaşındayım. Namus ehli ve zengin bir zatın mahdumuyum. (…) Müstakbel zevcemin bakire olması ve 16-19 yaşları arasında bulunması, şık ve kibar, musikiden keman, ud veya piyanoya bihakkın aşina olması…

22 yaşında bir dul hanım. Zevcem iki sene evvel iki çocuğumu yetim bırakarak vefat etti. Kendim musikiyi pek sever piyano çalarım. Talibimin keman çalmasını arzu ederim.

22 yaşında yüksek tahsil görmüş hassas bir gencim. Yaşımla mütenasib bekareti ruhiye ve vicdaniye sahibi nezih bir hanımla izdivac etmek istiyorum.

Fikriyat.com


ETİKETLER : Evlilik Programları İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Ali Şükrü Çoruk İzdivaç
Facebook Yorumları
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın...
Facebook Harici Toplam Yorum Sayısı: 0
Facebook Harici Yorum Yazmak İçin Tıklayınız & Tüm Yorumları Okumak İçin Tıklayın.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde 724haberal.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Diğer BLOG Haberleri
loading...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
724HaberAl.Com Haber - Haberler - Sondakika Haberleri - Yerel ve Spor ve Derin Haberler
               
Yerel Haber
GÜNDEM
Meral Akşener
Anayasa Haberleri
15 Temmuz Darbe
2019 Genel Seçim
SPOR
Beşiktaş
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
Ak Parti Haberleri
EĞİTİM
Günlük Burç
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Başkanlık Sistemi

 

HAT-ADS Reklam

 Online
© Copyright 2017 724HaberAl.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site HaberAl.Tv Oracle yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. İzinsiz Dağıtılamaz Kopyalanamaz.