Loading...
Bekleyin...


Darbe Gecesi Erdoğan'ı Uçuran Pilot, İşten Çıkarılmış


15 Temmuz'da Erdoğan'ı Dalaman'dan İstanbul'a getiren pilot, uçağın 'transponder'ını kapatmadığı için güvenlik sorgulamasına takıldı. Şubat ayında işten çıkarılan pilotun, Bank Asya'ya para yatırdığı da ortaya çıktı.

Darbe Gecesi Erdoğan'ı Uçuran Pilot, İşten Çıkarılmış
Bu içerik 287 kez okundu.
Loading...
 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Dalaman'dan İstanbul'a getiren uçağı kullanan kaptan pilot Barış Yurtseven'in şubat ayında Türk Hava Yolları (THY) ile ilişiğinin kesildiği ortaya çıktı. Erdoğan'ın kalkıştan önce pilotlara, "Bana mertçe söyleyin, kimden yanasınız?" diye sorduğu belirtilmişti.

BANK ASYA'YA PARA YATIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Doğan Haber Ajansı'nda (DHA) yer alan iddiaya göre, uçağının 'transponder'ını açık bırakan Yurtseven, THY'nin yaptığı güvenlik sorgulamasına takıldı; Bank Asya'ya para yatırdığı belirlendi. Ancak kaptan pilot savunmasında, söz konusu parayı çocuğunun okul taksidi için açılan hesaba yatırdığını, 'FETÖ' ile bağlantısının olmadığını söyledi. Yurtseven'in 'FETÖ'yle bir bağı tespit edilememesine rağmen şubat ayında işine son verildiği ortaya açıktı.

O GECENİN HİKAYESİ

Dalaman-İstanbul uçuşu, İzmir'de bekletilen TC-ATA uçağıyla yapılacaktı. G450 tipi jet, Adnan Menderes Havalimanı'ndan gece yarısında Dalaman'a gitmek üzere havalandı. 00.40'ta Dalaman'a indi. Hemen yakıt alındı. Bu sırada Marmaris'ten Erdoğan'ı alan helikopter alçaktan uçarak Dalaman'a ulaşmıştı. VIP uçaklar, Türk Hava Yolları tarafından işletildiği için pilotlar normal yolcu uçağı gibi 'TK8456' çağrı kodu ile plan doldurdu. Saatler 01.43'ü gösterirken Gulfstream G450 uçağı havalandı.

Uçağın Sinyalleri İnternet Üzerinden Yayın Yapan Sisteme Düşüyordu

Ancak TC-ATA uçağının 'transponder' adı verilen, hava trafik kontrol merkezindeki radara yükseklik, hız, uçuş yönü gibi bilgileri ileterek uçağın tanımlanmasını sağlayan sistemi açıktı. Bu sinyaller, internet üzerinden yayın yapan Flightradar24.com sitesinin sistemine de düşüyordu. Uçağı, internetten bu siteye giren herkes Türkiye haritasını açtığında görebiliyordu. Cep telefonlarından da mobil uygulamayla rahatça izleniyordu. Standartlara göre transponderın açık olması gerekiyor, ancak darbe girişimi nedeniyle pilotun kuralların dışına çıkarak sistemi kapatması gerektiği belirtiliyor.

Transponder Açık Olduğu İçin Uçuş İnternetten Birebir İzlendi

Kaptan pilot Barış Yurtseven, görev yaptığı Gulfstream tipi uçağın radyo kontrollü modelini yapmıştı.

Cumhurbaşkanını taşıyan uçak, saat 02.10'da Biga üzerine geldi. Atatürk Havalimanı'nda kontrol tamamen ele geçirilinceye kadar Biga üzerinde daireler çizerek beklemeye başladı. Transponder açık olduğu için uçuş Flightradar24 üzerinden gerçek zamanlı olarak birebir izleniyordu. Cumhurbaşkanı uçağı bu sistemde TK 8456 olarak bir THY uçuşu olarak görünüyordu.

İstanbul semalarına gelindiğinde ise havalimanının kontrolü sağlanınca uçak Yeşilköy'e indi.

YENİ GÖREVİ İÇİN EĞİTİM ALIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sağ salim İstanbul'a getiren Yurtseven için işler o günden sonra değişti. Hakkında yapılan soruşturmalar nedeniyle 20 yıldır çalıştığı THY'den çıkarılan Yurtseven şimdi özel bir havayolu şirketinde yapacağı uçuş için eğitim alıyor.

ERDOĞAN: MERTÇE SÖYLEYİN, KİMDEN YANASINIZ?

Uçuş gecesine ilişkin Posta gazetesinde çıkan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kalkıştan önce kokpitteki iki pilota "Bana mertçe söyleyin, kimden yanasınız?" diye sorduğu belirtilmişti. Pilotların da kararlılıkla "Sizden yanayız. Hem de sonuna kadar. Sizi ve ailenizi gideceğiniz yere ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Öleceksek de birlikte öleceğiz" yanıtını verdiği yazılmıştı.

Bu Habere Tepki Ver

Etiketler:  #Türk Hava Yolları # Bank Asya # Dalaman # Recep Tayyip Erdoğan # Güncel

Loading...
Sende Yorumla...

loading...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
Şarkıcı Devran Çağlar toprağa verildi
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
İran'da Karar Açıklandı! Yasak Devam Edecek...
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım
Lübnanlı Aktristen Irkçı Paylaşım! Filistinli Müslümanlara Hitler Gibi Yapalım