Bekleyin...


Rusya’da Düşen Roket İle İlgili İlginç İddia!


8 Kasım'da ateşlenen Soyuz-2.1B adlı ağır taşıyıcı roket, yarım saat sonra görevini yerine getiremedi ve milyonlarca dolar değerindeki uydularla birlikte Atlas okyanusuna düştü.

Rusya’da Düşen Roket İle İlgili İlginç İddia!
Bu içerik 219 kez okundu.
Loading...

Rus Ortodoks kilisesindeki ‘asi papazlardan’ biri olarak bilinen Peder Ardrey Kruyev ise “Roket, dini sanı yetersiz olan papaz tarafından kutsandığı için kazaya kurban gitti” diyerek herkesi şaşırttı.

Kruyev’in açıklaması, başkent Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de ilk defa katıldığı Rus Ortodoks Kilisesi Piskopos Konsey toplantısına denk geldi. Kruyev’in açıklamaları, Ortodoks Rus din adamları arasında tartışmalara yol açtı. “Moskova’nın sesi” radyosuna da konuşan Kurayev, “Din adamları işini tam yapmalı. Peder Savva, Soyuz roketini kutsarken cüppesini bile giymemiş. Böylece uğursuzluklar zincirine bir şey daha eklemiş oldu” dedi. 

'KUTSADIĞIM OTOMOBİLLER KAZA YAPMADI'

Gerektiği gibi kutsanmadığı için düşen roket tartışmasına, Papaz Vsevolod Çaplin de katıldı. Çaplin, “Ben hiç roket kutsamadım. Ama otomobil kutsadığım olmuştu. Şu ana kadar kutsadığım otomobillerden hiçbiri kaza yapmadı. Tabi bu ben onları kutsadığım için değil, sürücüsü kutsanmış otomobil kullandığından daha dikkatli olduğu için kaza yapmıyor” şeklinde konuştu. Bir başka Rus din adamı Peder Svetoslav Şevçenko ise “Ortodoks kilisesi geleneklerine göre, yeni doğan çocukları vaftiz ederek kutsuyoruz. Ancak bu herkesin cennete gideceğinin garantisini vermiyor. Biz her şeyin iyi olması için çaba sarf ediyoruz. Ancak insan hatasını kimse ortadan kaldırmıyor” dedi. 

GELENEK 20 YIL ÖNCE BAŞLADI

Rusya’da roket, tank, top, tüfek kutsanması pratiği 20 yıl kadar önce başlamış ve her geçen gün Rus Ortodoks Kilisesi’nin günlük hayatta daha aktif olması sonucunu doğurmuştu. Putin’in dünkü Piskoposlar Konseyi toplantısına katılması da bunun bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Yeni Rusya tarihinde, uzaya gönderilmeden önce kutsanan ilk roket “Soyuz TM-20” olmuştu. 1994 yılında da bir papaz, Kazakistan’daki Baykonur uzay üssüne gelerek, daha faal olan MİR istasyonuna gidecek uzay aracını kutsamıştı.

Bu Habere Tepki VerEtiketler:  Rusya Rus Peder Ardrey Kruyev Roket Vladimir Putin Soyuz-2.1B Atlas Okyanusu Dünya

Loading...
Sende Yorumla...
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
'Ateşte açan çiçekler' karanlıkta da açıyor
'Ateşte açan çiçekler' karanlıkta da açıyor
Asırlık Turşucudan, Turşu Yapmanın Püf Noktaları
Asırlık Turşucudan, Turşu Yapmanın Püf Noktaları