Loading...
Bekleyin...


Tüm çalışanları ilgilendiren kıdem tazminatı önerisi


Türkiye'de çalışanların yüzde 90'a yakının kıdem tazminatı alamadığına dikkat çeken İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, ''Türkiye için muhteşem bir fırsat'' diye adlandırdığı bir öneriyi gündeme getirdi. Başkan Bahçıvan, kıdem tazminatındaki riskin ortadan kalkma

Tüm çalışanları ilgilendiren kıdem tazminatı önerisi
Bu içerik 212 kez okundu.
Loading...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, yeteri kadar derinlik olmadığı için sanayi sektörünün sermaye piyasalarına mesafeli olduğunu söyledi.

 

BANKALAR İLE SORUNUMUZU ÇÖZEMEYİZ

 

Sadece bankalara takılı kalarak, sadece bankalar üzerinden Türk sanayisinin finansman ihtiyacını çözmesinin mümkün olmadığını dile getiren Bahçıvan, "Türk sanayisi O dar üçgende kaldığı müddetçe kısır bir döngüye dönüyor bu iş. Mutlaka hacmi büyütmemiz lazım. Sermaye piyasalarını, tahviller, halka arzlar gibi enstrümanlar ile güçlendirmemiz lazım. Baktığımızda Türkiye, sermaye piyasasını derinleştirebilecek çok önemli bir enstrümanı kullanmıyor.'' dedi.

'KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME BİR TÜRLÜ GELMİYOR'

''Bizim sanayi odası olarak üzerinde durduğumuz ve çok doğru olduğunu savunduğumuz bir konu var o da kıdem tazminatı.'' diyen Bahçıvan, ''Ne yazık ki Türkiye kıdem tazminatını bir türlü gündemine sokamıyor. Özellikle sendikaların bu konudaki katılığını hala anlamış değilim" şeklinde konuştu.

'KIDEM TAZMİNATI BES GİBİ OLMALI'

"Bugün çalışanın birikimini siz kuruma kime emanet ediyorsunuz. Güçlü kurumlarda bir şey olamaz ama sokakta müessesesini koruyamayan bir sürü tüccar var. Onlar battığı zaman, yanında 10-15 yıl çalışan işçinin de kendisine emanet ettiği tazminatı da gidiyor. Türkiye'de yüzde 90'a yakın kıdem tazminatı alamıyor. Kıdem tazminatının şu andakinin riski o kadar büyük ki… Burada BES gibi her ay bir kesinti yapılabilir" diyen Bahçıvan, "Devletin de desteğiyle BES'te neredeyse 80 milyar liralık bir fon birikti. Buna yakın bir fonun kıdem tazminatından da doğması mümkün. Sermaye piyasaları için de muazzam bir havuz. Kıdem tazminatının BES'leşmesi, Türkiye için muhteşem bir fırsat" önerisinde bulundu.

Bu Habere Tepki VerEtiketler:  İstanbul Sanayi Odası İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan kıdem tazminatı Ekonomi

Loading...
Sende Yorumla...
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Loris Karius, Ece Sükan uğruna tenisçi oldu!
Loris Karius, Ece Sükan uğruna tenisçi oldu!
Ersun Yanal'ın Tarihi Sınavı!
Ersun Yanal'ın Tarihi Sınavı!