Loading...
Bekleyin...


Türkiye sinyali verdi! İran sıcak bakıyor


Bölge ülkeler terör örgütü PKK'ya baskıyı her geçen gün artırıyor. Sincar'da PKK'nn suyu ısınmaya başladı.

Türkiye sinyali verdi! İran sıcak bakıyor
Bu içerik 121 kez okundu.
Loading...

Terör örgütü PKK/PYD'ye bölge ülkelerinden darbe gelmeye devam ediyor. Türkiye yurtiçinde ve yurtdışında örgütü köşeye sıkıştırırken, Irak, Sincar'ı boşaltması için PKK'ya 10 gün süre tanıdı.

Irak Merkezi Hükümeti PKK'ya karşı sertleşirken, Musul İl Meclisi, Sincar'ı terk etmesi için PKK ya 10 gün süre tanıdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Genelkurmay Başkanı Akar'ın Bağdat ziyareti sonrasında Irak'ta PKK'ya karşı operasyon sesleri daha çok duyulmaya başladı. Mevlüt Çavuşoğlu Irak Başbakanı İbadi ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Irak'ta yapılacak genel seçimler sonrasında Bağdat yönetimi ile PKKya karşı ortak operasyon yapılacağını açıkladı.

 

Bu ziyaretler sonrasında Irak Merkezi Yönetimi'nden ve vilayet yönetimlerinden PKK'ya karşı sert açıklamalar gelmeye başladı. En son Musul il Meclisi Başkanı Beşir Kiki, AA ya yaptığı açıklamada, Irak Merkezi Hükümeti ve Musul iI Meclisi'nin ortak toplantısı sonucu, Sincar ilçesindeki kamu binalarını elinde tutan PKKnın ilçeyi terk etmesi için 10 günlük süre tanıdıklarını ifade etti. PKK'nın, Sincar'da fiili durum yaratmasına rıza göstermelerinin zor olduğunu kaydeden Kiki, 'İl Meclisi'nin bu konudaki tavrı açık ve nettir. PKK'nın ilçeden çıkması gerekiyor. Bunun için de işbaşındayız ve tüm girişimlerde bulunuyoruz' diye konuştu.

Daha önce bölgede görev yapmış emekli askerler de Bağdat yönetimi ile temasa geçildiğine dikkat çekerek daha önce Bağdat yerine Erbil'in muhatap alınmasının hata olduğunu, Davutoğlu döneminde yapılan bu hataların telafi edilmeye çalışıldığını söyledi.

PEŞMERGEYE YAPTIĞINI PKK'YA DA YAPABİLİR

Uzun yıllardır bölgede çalışma yapan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğretim üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen, Mayıs ayında Irak'ta genel seçimler yapılacağını hatırlatarak, "Irak şu anda genel seçimlere kilitlenmiş durumda. Ben seçim öncesinde Irak Merkezi Yönetimi'nden bir hamle beklemiyorum. Ama seçimden sonra Irak Merkezi Yönetimi ile PKK'ya karşı ortak bir operasyon yapılabilir. Bu konuda seçim sonrası Irak'ta kurulacak hükümetin bileşenleri önemli olacaktır" dedi.

ABD FAZLA BİR ŞEY YAPAMAZ
Irak Merkezi Hükümeti nın peşmergeye yaptığını PKK'ya da yapabilecek güçte olduğunu vurgulayan Erkmen, "Önce seçimlerin yapılması ve hükümetin kurulması gerekiyor. Irak Merkezi Hükümeti ve Türkiye ortak bir operasyona karar verirse ABD'nin fazla bir şey yapabileceğini sanmıyorum" ifadelerini kullandı. İran da PKK'ya yönelik ortak operasyona sıcak bakıyor. Geçen günlerde Türkiye'ye gelen İranlı bir yetkili Aydınlıkla yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Şu anda yapılması gereken İrak Merkezi Hükümetinin güçlendirilmesi. Bu konuda Bağdat'a destek vermemiz lazım.

Bu Habere Tepki VerEtiketler:  PKK PYD Türkiye Irak Sincar İran

Loading...
Sende Yorumla...
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Loris Karius, Ece Sükan uğruna tenisçi oldu!
Loris Karius, Ece Sükan uğruna tenisçi oldu!
Ersun Yanal'ın Tarihi Sınavı!
Ersun Yanal'ın Tarihi Sınavı!