Loading...
Bekleyin...


Osmanlı Arşivlerinden Çalınan Padişah Fermanları


İstanbul'da yurt dışına kaçırılmak istenirken ele geçirilen 18'inci yüzyıla ait padişah fermanlarının, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı arşivlerinden çalındığı tespit edildi.

Osmanlı Arşivlerinden Çalınan Padişah Fermanları
Bu içerik 957 kez okundu.
Loading...

Tarihi eser kaçakçılığından sabıkası olan 3 zanlının yurt dışına kaçırarak müzayede salonlarında satmaya çalıştıkları değişik boy ve ebatlarda 18'inci yüzyıla ait 10 adet padişah fermanı ele geçirildi.

10 PADİŞAH FERMANI OSMANLI ARŞİVİNDEN ÇALINDI

Tarihi eser kaçakçılığından sabıkası olan özel müzelerden emekli olan İ.Ç., S.C. ve H.M.K.'nin yurtdışına kaçırarak müzayede salonlarında satmaya çalıştıkları değişik boy ve ebatlarda 18. yüzyıla ait 10 adet padişah fermanı ele geçirildi. 

Zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda, fermanların dışında bin 442 adet Roma ve Bizans dönemlerine ait sikke, 36 adet Helenistik dönemine ait silah teknolojilerinde kullanılan sapan taşları, ağırlık birimleri olmak üzere toplam bin 502 adet tarihi objeye de el konuldu.

KAYITLARI İNCELEMEYE ALINDI

Osmanlı Arşivleri'nde yapılan incelemelerde, fermanların Osmanlı Arşivleri'nden değişik tarihlerde çalındığı belirlendi. 

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan İ.Ç., S.C. ve H.M.K.'nın cep telefonu kayıtları incelemeye alındı.

ARŞİV UZMANI TUTUKLANDI

Zanlıların cep telefonu mesaj içeriklerinden Osmanlı Arşivi'nde uzman olarak çalışan S. C. ile ilişkili oldukları belirlendi. 

Bunun üzerine S.C. gözaltına alındı. Osmanlı Arşivleri'nde uzman olarak çalışan S.C. tutuklandı.

 

(Habertürk)

Bu Habere Tepki VerEtiketler:  Osmanlı Arşiv Padişah Fermanları Çalınan Padişah Fermanları Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Roma Bizans Helenistik Osmanlı Arşivleri İstanbul Bölgesel

Loading...
Sende Yorumla...
loading...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kuşum Aydın'ın yıllardır gizlediği eşini gördünüz mü?
Kuşum Aydın'ın yıllardır gizlediği eşini gördünüz mü?
Dünyanın en güçlü dilleri listesinde Türkçe 18'inci sırada
Dünyanın en güçlü dilleri listesinde Türkçe 18'inci sırada