Loading...
Bekleyin...

YÖK Eşdeğerlik ve Sınavsız Üniversite Açıklaması Kaynak: YÖK Eşdeğerlik ve Sınavsız Üniversite Açıklaması

YÖK Eşdeğerlik ve Sınavsız Üniversite Açıklaması Kaynak: YÖK Eşdeğerlik ve Sınavsız Üniversite Açıklaması
Bu içerik 54 kez okundu.
İlan Hakkında

Ülkemizde milyonlarca Suriyeli mülteci bulunuyor ve bunların çoğu gençlerden oluşuyor. Bazı basın yayın organlarında Suriyeli gençlerin hiçbir sınava girmeden ülkemizde istedikleri üniversite ve bölüme yerleşebildikleri iddiası yer aldı. Bu iddialar için Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) tarafından açıklama yapıldı.

İddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Şimdiye kadar böyle bir uygulama olmadığı ve bundan sonra da olmayacağı açıklandı. İddiaların vatandaşları yanıltmak maksatlı olarak ortaya atıldığı aktarıldı.

Daha önce YÖK tarafından Suriyeli mültecilere ayrıcalık tanıyan açıklamalarda bulunmadığı hatırlatıldı. Suriyeli mültecilerin hiçbir sınava tabi olmaksızın ülkemizde istedikleri üniversiteye girebilecekleri iddialarına itibar edilmemesi istendi.

Suriyeliler Üniversiteye Nasıl Giriyor?

YÖK kanadından yapılan açıklama ile Suriyeli mültecilerin sınavsız olarak üniversiteye girmediği açıklandı. Ancak bu kişilerin üniversitelere nasıl ve hangi koşullarla yerleştiği konusuna açıklık getirilmemiştir. Mülteciler Türkçe öğrenmek konusunda uyum programlarına alınarak dil gelişimi destekleniyor.

Henüz yeterince Türkçe bilmeyen bu kişilerin YKS gibi sınavlarda başarılı olması mümkün değildir. Diğer yandan ülkemizde pek çok Suriyeli üniversite öğrencisi bulunuyor. YÖK yaptığı açıklama ile iddialara yanıt vermiş olsa da, konuya yeterince açıklık getirmemiştir. İddiaları yalanlamanın yanı sıra Suriyeli mültecilerin üniversiteye giriş koşullarına ilişkin yapılacak olan açıklama kamuoyunu daha iyi bilgilendirecektir.

YÖK'ün Eşdeğerlik Kararları Kamuoyuyla Paylaşılmalı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan denklik kararları kamuoyu ile paylaşılmadığı için mahkeme kararları hatalı çıkabiliyor.

Bakanlıklara da İletilmiyor. Yükseköğretim Kurulu hangi bölümlerin hangi bölümlere eşdeğer olarak kabul edilebileceğini yaptığı toplantılarla belirliyor. Ancak bu toplantıda alınan kararlar genel bir duyuru halinde paylaşılmıyor. Bu nedenle ne bölümde okuyan öğrenciler ne de bakanlıklar ve mahkemeler bu kararlardan haberdar olamıyor. Bu durum da pek çok mağduriyetin oluşmasına neden oluyor.

Son olarak Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünün teknik eğitim yapan program olarak sayılması ile ilgili verilen kararın kamuoyuyla paylaşılmaması nedeniyle idare mahkemesi hatalı bir karar verdi. YÖK kararı gereği bu bölüm teknik bir alan olduğu için mezunlarına 1 derece verilmektedir. Ancak mahkemenin bundan haberi olmadığı ve hatta savunma hazırlayan avukatların dahi haberi olmadığı için davada hatalı karar çıkmıştır.

Bu tür mağduriyetlerin ortaya çıkmaması adına kararların internet sitesinden yayınlanması uygun olacaktır.

Eşdeğerlik başvurularının e devlet üzerinden yapılabilmesi ve yine buradan takip edilebilmesi son derece önemli bir adım olarak kabul edilebilir. Ancak bunun daha da ileri götürülmesi gerekiyor. Böylelikle eğitim kalitesi ve öngörülebilirlik artırılacaktır. Gençler bölüm tercihi yaparken tüm bu hususları değerlendirecektir. Pek fazla tercih edilmeyen bölümler de bu sayede yeniden canlanacaktır. YÖK'ten bu konu hakkında herhangi bir açıklama gelmesi halinde sitemizden takip edebilirsiniz.

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Mazlum Dağ Kuzey Irak'ta yakalandı!
Mazlum Dağ Kuzey Irak'ta yakalandı!
2019 LGS tercih robotu aktif: MEB LGS tercih işlemi nasıl yapılır?
2019 LGS tercih robotu aktif: MEB LGS tercih işlemi nasıl yapılır?
Bahçeli'den erken seçim açıklaması
Bahçeli'den erken seçim açıklaması