Loading...

Çekici ve sağlıklı dişler yaşam kalitesini gösterir


Bu makale 2016-03-21 01:31:09 eklenmiş ve 42619 kez görüntülenmiştir.
Hülya Vatansever

Loading...

Dijital diş hekimliği ile yapılan diş estetiği, hastanın konforlu bir tedavi süreci geçirmesinin yanı sıra sağlıklı bir gülümseme de sağlıyor

 

Mutlu bir gülümseme her insanın en doğal hakkıdır. Bu aynı zamanda günlük hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Özgüvenimiz, sosyal çevremiz ve psikolojimiz için de büyük rol oynar. Güzel bir gülümsemeye müsait dişlere sahip miyiz? Bunu, etrafımızdan gözlemleyebiliyoruz. Diş sağlığına dikkat etmediği için ağzında çürük bulunan ya da diş problemlerinden dolayı gülerken eliyle ağzını kapatma ihtiyacı hisseden kişiler ile günlük hayatta sık sık karşılaşıyoruz. Peki bu tür sorunları çözmek için diş hekimleri neler yapabilir? Dişlerimizle ilgili bu tür sorunları çözmek için yapılan tedaviler var. Cerrahi müdahaleler ya da diş telleri ile yapılan ortodonti tedavileri bazen gülüşümüzü güzelleştiremeyebiliyor. Bu, çözümü olmayan bir problem değil. Dijital teknolojiler bu tür durumlarda diş hekimlerinin ve hastaların imdadına yetişiyor. Hastaların diş tedavilerini kabul etmesindeki en önemli engel, uzun tedavi seansları ve hastaların gerçekten yüksek estetik beklentisiydi. Yüksek kalitede, çekici ve diş renginde dolgular, dijital teknolojiler sayesinde artık daha kolay. Dijital teknoloji sistemi uzun tedavi seansları olmadan, tek seansta, uzun ömürlü ve estetik tedavi olanakları sunar. Dijital teknoloji sistemiyle tüm seramik dolgular, kuronlar ve venerler için sadece bir randevuda gerçekleştirilen, bilgisayar destekli bir uygulamadır. Bundan 10-15 yıl önce telefonla fotoğraf paylaşmak bile hayalken, günümüzde dünyanın neresinde olursanız olun görüntülü konuşma yapabiliyorsunuz. Bu teknolojik ilerleme diş hekimliğinde de kendini gösterdi. Öyle ki ağız içinden görüntü almak için kameranızı dişlerin üzerinde dolaştırmak yeterli oluyor. Sonrasında yaklaşık 8-10 dakikalık bir işlem sonrasında hastanızın dişini üretmiş ve 45 dakika içerisinde tedavisini bitirmiş oluyorsunuz.

TEDAVİ PROSEDÜRÜ NEDİR? 
Öncelikle diş hekimi titizlikle çürük ya da hasarlı bölgeyi temizleyerek dişi hazırlar. Daha sonra dijital teknoloji sistemi kamerasının yardımıyla dişinizin 3 boyutlu görüntüsünü alır ve veriyi bilgisayara gönderir. Diş hekimi, dolgu ya da kuronu seramik bloktan oluşturacak şekilde tasarlar ve dijital teknoloji frezeleme sistemi bu tasarımı üretir.

AVANTAJLARI NELERDİR? 
Her şeyden önce zaman tasarrufu sağlar. Dijital teknoloji sistemi restorasyonu; sadece bir tedavi seansında tasarlanır, üretilir ve hastaya uygulanır. Hastaların tedavi olabilmek için kliniğe birkaç hafta boyunca birden çok kez gelmesine gerek kalmaz. Ayrıca hastaya ikinci seansta tekrar iğne ile anestezi yapılmasına gerek kalmamış olur.

ÖLÇÜ KAŞIĞI UZUN SÜRE ISIRILMAZ 
Silikon ölçü gibi hastaları rahatsız eden uygulamalara gerek kalmaz. Hastalar ölçü kaşığını dakikalar boyunca ısırmazlar. Ağızlarının uyuşması ya da çenelerinin ağrımasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca öğürme refleksi olan hastalarda silikon ölçü almak hem hasta, hem de hekim için bir işkenceye dönüşür. Dijital kameralar sayesinde bunun da önüne geçilmiş olur. Dijital teknoloji yönteminde diş hekimi küçük bir kamera yardımıyla saniyeler içerisinde hastanın dişlerinin görüntüsünü alır ve bilgisayara aktarır. Geçici kurona gerek kalmaz. Hastalar ağızlarında geçici bir dolgu malzemesi ile nihai protezleri hazır olana kadar gezmek zorunda kalmazlar. Bu konuda eskiden hastalardan çok şikayet alırdık. Eskiden çürük doku uzaklaştırıldıktan sonra, restorasyon laboratuvarda hazırlanana kadar, kalan dokunun üzerini geçici bir dolgu malzemesi ile örterdik. Sonrasında hastanın birkaç gün içinde bizi arayarak geçici dolgu malzemesinin düştüğünden ya da uykusunda yanlışlıkla yuttuğundan şikayet ettiği çok olurdu. Bu durumda hastanın geçici dolgusunu, hastanın daimi restorasyonu hazır olana kadar yenilememiz gerekirdi. Bu tür sıkıntılar da artık dijital diş hekimliği sayesinde geride kaldı.

TEDAVİ UZUN ÖMÜRLÜ OLUYOR 
Ayrıca dijital teknoloji sistemiyle üretilen restorasyonlar en uzun ömürlü restorasyon türlerindendir. Dolayısıyla dijital teknoloji sistemi kullanılarak yapılan tedavilerin daha uzun ömürlü olması sağlanmış olur. Son olarak tamamen seramikten üretilen restorasyonlar, doğal diş rengi ve formuna en iyi şekilde uyar. Dijital teknoloji sistemi restorasyonlarını hastanın gerçek dişlerinden ayırt etmek oldukça zordur. Özetle, dijital teknoloji sistemi; hastalara tek seansta çekici, sağlıklı ve uzun ömürlü dişler sunar.

30 YIL ÖNCE GELİŞTİRİLDİ

 Anlattığınız dijital diş hekimliği uygulamaları ne kadar güvenilir? 
Dijital teknoloji sistemi 30 yıl önce İsviçre Zürih Üniversitesi'nde Prof. Mörman adlı bir diş hekimi tarafından geliştirilmiş. Ancak o zamanlarda sistem geleneksel tedavi yöntemleri kadar başarılı değilmiş. Buna rağmen sistemin patenti sektörünün en büyük firmalarından biri tarafından satın alınmış ve Ar&Ge çalışmaları günümüze kadar devam ettirilmiş. Bugün kullandığımız dijital teknoloji sisteminin artık beşinci jenerasyon olduğunu söyleyebiliriz. Şu an dijital teknoloji sisteminin geleneksel tedavi yöntemlerinden üstün olduğunu kanıtlayan 500'ün üzerinde bilimsel çalışma bulunuyor. Dünya üzerinde her yedi saniyede bir dijital teknoloji sistemi restorasyonu yerleştiriliyor. Bu sistem ile şimdiye kadar 12 milyon hasta tedavi edilmiş. ABD, Japonya ve Almanya'da diş hekimlerinin yüzde 15'i kliniklerinde bu sistemi kullanıyor.

GÜVENLERİ ARTIYOR RAHATLIYORLAR

 Diş estetiği dediğimiz şey, sağlıkla paralel gider mi? 
Tabii ki. Estetik bir gülüşe sahip insanların kendilerine olan güveni artıyor ve bu da toplum içindeki davranışlarını etkiliyor. Kendine güvenen insanlar daha rahat oluyorlar ve bu da psikolojilerini olumlu yönde etkiliyor. Dolayısıyla estetiğin sağlıkla doğrudan ilişkisi olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında çapraşık dişler uzun dönemde dişeti problemlerine de sebep olabiliyor. Bu tür problemlerin çözümü ile ileride yaşanabilecek sağlık problemlerinin de önüne geçmiş oluyor.

 Dijital diş hekimliği estetik tedavide bize ne gibi imkanlar sunuyor? 
Tedavi sürelerinin kısalması ve seans sayısının azalması mümkün oluyor. Ama dijital diş hekimliğinin estetik tedavilerde en büyük avantajı, tedaviye başlamadan önce bize tedavi sonrasında hastanın nasıl görüneceği konusunda net bilgi veriyor olması. Bu sayede hastalar görünümlerini tedaviye başlamadan önce seçebiliyorlar.

Facebook Yorumları
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın...
Facebook Harici Toplam Yorum Sayısı: 0
Facebook Harici Yorum Yazmak İçin Tıklayınız & Tüm Yorumları Okumak İçin Tıklayın.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde 724haberal.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
724HaberAl.Com Haber - Haberler - Sondakika Haberleri - Yerel ve Spor ve Derin Haberler
               
Yerel Haber
GÜNDEM
Meral Akşener
Anayasa Haberleri
15 Temmuz Darbe
2019 Genel Seçim
SPOR
Beşiktaş
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
Ak Parti Haberleri
EĞİTİM
Günlük Burç
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Başkanlık Sistemi

 

HAT-ADS Reklam

 Online
© Copyright 2017 724HaberAl.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site HaberAl.Tv Oracle yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. İzinsiz Dağıtılamaz Kopyalanamaz.