Loading...
Bekleyin...
Yemek aşk mı yoksa doymak için mi?
Müge Yıldırım

Yemek aşk mı yoksa doymak için mi?

Bu içerik 229 kez okundu.
loading...

Yemek aşk mı yoksa sadece acıkıldığında doymak için tüketilen bir nesne mi? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiyor. Kişinin büyüdüğü ülkeden yaşadığı eve, yetiştiği çevreden birlikte yaşadığı insanların yemekle ilişkisine kadar pek çok şey sorunun cevabını belirliyor

Yemek... Kimilerine göre aşk, kimilerine göreyse sadece doymak için tüketilen bir nesne. Yani acıkırsın ve bir şeyler yersin. Ne olduğu çok da önemli değildir. Ekmek arası bir şey, mantı veya döner. Halbuki yemek zevkse, bunun alışverişi de, mutfak hazırlığı da, yeme anı da, damağında kalan tadı da büyük bir zevktir. Gerçekten yemeğe âşık olanlar tüm bu aşamaların tadını çıkarabilen kişilerdir. Peki bu neye göre değişiyor? Büyüdüğünüz ev, yetiştiğiniz çevre, anne-baba veya evde birlikte yaşadığınız kişilerin yemekle ilişkisi, şehir, ülke, kültür... Her şeyden etkilenen duygularımız, ilişkilerimiz... Yemekle olan ilişki de böyle kuruluyor.

ÇOK KARİZMATİK BİR ŞEFLE TANIŞTIM 
Bu hafta katıldığım bir etkinlikte şef Aylin Yazıcıoğlu’yla tanışma fırsatım oldu. Nicole adında bir yeri var ve çok karizmatik bir şef bana göre. Genelde şef deyince biraz göbekli, tonton tipler aklımıza gelir hatta tanıdığım şeflerin çoğu erkektir. Aylin şef çok fit görünüyordu. İçimden “Yemek onun için bilinçsizce yenen bir şey değil demek ki, farkında olarak yiyor ve ilişkisini yani aşkı hep canlı tutuyor” dedim. Dememe kalmadı, anlatmaya başladı. Pişirdiği yemeklere, yanındaki tüm çalışanlara, işe ve emeğe çok saygı duyuyor. Böyle güzel yemek yapanlara hayran bir diyetisyen olarak sizlerle bu haberi paylaşmak istedim.

ÇAY SAATİ SOHBETLERİNİN STARTI VERİLDİ 
Bu arada Aylin şefe sordum, “Bu iş bizim ülkede yeterince anlaşılıyor mu? Yemeğe, emeğe saygı var mı?” diye. “Ben öyle bir evde büyüdüm ki” diye anlatmaya başladı. Büyükannesi çok iyi bir şefmiş, kendini ona benzetiyor. “Bizim mutfağa kötü ürün girmezdi, yaprak sarması serçe parmağım kadar ince olmalıydı. Sonradan anladım ki bu başka bir şeymiş. Böyle bir evde yaşadığım için hep iyi yemek yapmak gerekiyor diye düşündüm. Mesela sebzenin en tazesini, en iyisini mevsiminde almak ve onun tadını çıkarmak gerekiyor” diyor. 
Gelelim katıldığım ve Aylin şefle tanışmama vesile olan etkinliğe... Dünyanın en ünlü mutfak sanatları okulu Le Cordon Bleu ile Özyeğin Üniversitesi’nin işbirliği kapsamında yaz boyunca devam edecek olan Çay Saati Sohbetleri başladı. Her ay bir Le Cordon Bleu sertifikalı şefin ev sahipliğinde düzenlenecek ve konsept temalar üzerinden gastronomik sohbetler edilecek. Çay Saati Sohbetleri etkinliklerinin ilki 15 Haziran’da Nicole’de gerçekleşti. Mutfak sanatları eğitiminde prestijin simgesi olan Le Cordon Bleu’nün eğitmen-şefleri, Çay Saati Sohbetleri kapsamında yaz boyunca her ay bir Le Cordon Bleu sertifikalı şefi mekânında ziyaret edecek. Keyifli çay saatinde, temaya uygun tadımlıklar sunularak basın, kanaat önderleri, gastronomi tutkunları ve gastronomi öğrencileri eşliğinde sohbet edilecek.

İYİ YEMEK NEDİR? 
Nicole Restaurant’ta gerçekleşen Çay Saati Sohbetleri’nin ilkinde, Le Cordon Bleu Master Şefi Arnaud Declercq ve ünlü Şef Aylin Yazıcıoğlu ile ‘Yemekte Denge ve Çok Katmanlılık’ hakkında konuşuldu. Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu, Çay Saati Sohbetleri’nin başlangıcında yaptığı konuşmada gastronominin çok geniş ve herkesi kucaklayan bir alan olduğuna vurgu yaparak, bu sohbetlerle bu alana ilgi duyan herkese farklı bakış açıları kazandırabilmek ve onların fikirlerini almak istediklerini belirtti. “İyi yemek, lüks yemektir” anlayışının doğru olmadığına dikkat çeken Tüysüzoğlu “Üzerinde düşünülmüş, maharetle hazırlanmış çeşitli duyularımıza uyum içinde dokunan yemek iyi yemektir. Bizi bazen dünyanın farklı coğrafyalarına taşır, bazense çocukluğumuzun sofralarına” diye konuştu.

LEZZET DERİNLİĞİ NASIL YAKALANIR? 
Aylin Yazıcıoğlu ise çok katmanlılığa dikkat çekip “Çok katmanlılığı birbirini tamamlayan ve destekleyen tatlarla yemekte lezzet derinliğine sahip olabilmek olarak açıklayabiliriz. Burada en önemli ölçüt diğer tatların ana malzemeden rol çalmaması, onu öne çıkarmasıdır” dedi. 
Bilginiz olsun, üniversite öğrencilerinin yanı sıra mutfak sanatlarındaki yetkinliğini geliştirip bunu uluslararası bir sertifikayla taçlandırmak isteyen herkes Le Cordon Bleu ile Özyeğin Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen sertifika programlarına katılabiliyor.

 

‘Yemeğin bütünselliği önemli’

 

LE Cordon Bleu eğitmen şefi Arnaud Declercq, Çay Saati Sohbetleri’ndeki konuşmasında, verdiği eğitimlerde öğrencilere yemeğin bütünselliğini öğretmeye önem verdiklerini vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Bu kavram lezzet, görsellik ve tat olgularının yanı sıra dokuyu da içerir. Günümüzde yeme-içme sektöründe görsellik en önde gitmektedir. Tat ve lezzet kısmen dikkate alınmakta ama doku çoğu kez ihmal edilmektedir. Doku, farklı duygular yaratmayı ve monotonluğu engellemeyi sağlar. Bu deneyim için sunumda çıtır çıtır, köpüksü, gevrek ve yumuşak dokuları dengeli ve uyum içinde kullanmak esastır.”Bu Makaleye Tepki VerSende Yorumla...

POPULER ETiKETLER

On numara
Super Loto
Hava Durumu
iste Benim Stilim All Star
Secim sonuclari
O Ses Turkiye
cilek Kokusu dizisi
Paramparca dizisi
Kiralik Ask dizisi
Dirilis Ertugrul
O Hayat Benim dizisi
Acil Ask Araniyor dizisi
Gullerin Savasi dizisi
Kurtlar Vadisi dizisi
Poyraz Karayel dizisi
iliski Durumu Karisik dizisi
Gunesin Kizlari dizisi
Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz
TuMu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Rusya ile Suudi Arabistan S-400 için görüşüyor
Rusya ile Suudi Arabistan S-400 için görüşüyor
Ünlü fast food zincirine ait skandal hamburger ve patates görüntüsü! Herkesi şoke etti
Ünlü fast food zincirine ait skandal hamburger ve patates görüntüsü! Herkesi şoke etti
BDDK'dan son dakika taksit kararı
BDDK'dan son dakika taksit kararı