Sponsor
724HaberAl.Com - Haberimiz Var, Haberiniz Olsun! Reklamları
Bekleyin...
Loading...

TSK'nın TOW 2A Anti-Tank Güdümlü Füze atışı nefesleri kesti


Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı unsurların, TOW 2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) atış görüntüleri nefesleri kesti.


Reklamı Geç
Loading...


Güncelleme : 09/07/2020   15:18:42    51858


TOW 2A Anti-Tank Güdümlü Füze nedir?

Anti-Tank Güdümlü Füzeler veya İngilizce telaffuzuyla Anti-Tank Guided Missiles (ATGMs); ana muharebe tankı (AMT), zırhlı muharebe aracı (ZMA) ve zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) gibi yüksek zırh korumasına sahip kara platformlarını imha etmek üzere geliştirilmiş silah sistemleridir.

Yaygın olarak kullanılan ilk anti-tank güdümlü füze, Fransa tarafından geliştirilen SS.10’dur. 1955-63 yılları arasında çeşitli ülkelerin orduları tarafından kullanılan SS.10, tel güdümlü tanksavar füzesidir. ABD tarafından MGM-21A olarak adlandırılan füze; 15 kilogram ağırlığa, 4 kanatlı kısa bir gövdeye, 1.6 kilometre menzile ve 5 kilogramlık yüksek patlayıcılı anti-tank (HEAT) harp başlığına sahipti. SS.10’u ilk ithal eden ülkelerden olan İsrail, tel güdümlü füze ile 1959 yılında başlayan Süveyş Krizi esnasında bir dizi Mısır tankını imha etmiştir.

SS.10’un ardından SS.11 adında başka bir ATGM üretilmiştir. 1956 yılından itibaren hizmete giren füze, ABD tarafından AGM-22 olarak adlandırılmıştır. Vietnam Savaşı esnasında ABD birlikleri, AGM-22 ile %10 oranında başarılı vuruş oranı yakalamışlardır.

Yıllar geçtikçe daha kullanışlı hale gelen anti-tank güdümlü füzeler, çok daha etkili HEAT başlıklar ile donatıldılar. Günümüzde; sabit ve mobil kara platformlarından, savaş gemilerinden, Tek-Er tarafından ve helikopter ile İHA gibi hava platformlarından ateşlenen anti-tank güdümlü füzeler, teknoloji seviyelerine göre üç nesle ayrılmışlardır.Bu Video'ya Tepki Ver


Etiketler:  #TSK #TOW 2A Anti-Tank Güdümlü Füze #Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı #ATGM

loading...
Okuyucu Yorumları
Diğer Yorumları Gör
Reklamı Geç
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan son dakika: Şubat sonunda başlayacak
Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan son dakika: Şubat sonunda başlayacak
Dolar 7 Liranın Altına İndi!
Dolar 7 Liranın Altına İndi!
Masumlar Apartmanı Farah Zeynep Abdullah'tan korkutucu hastalık açıklaması! Diziden gidiyor mu?
Masumlar Apartmanı Farah Zeynep Abdullah'tan korkutucu hastalık açıklaması! Diziden gidiyor mu?
Sistem : TurkaSoft.Com News v7.0